دوره 20، شماره 101 - ( 8-1391 )                   جلد 20 شماره 101 صفحات 69-76 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afshar R, Roghani M, Poorasad Mehrabani F. The effect of apigenin on some oxidative stress-associated factors in renal tissue of streptozotocin-diabetic rats . Daneshvar Medicine. 2012; 20 (101) :69-76
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-620-fa.html
افشار رضا، روغنی مهرداد، پوراسد مهربانی فاطمه. ارزیابی تجویز آپیجنین بر برخی از فاکتورهای مرتبط با استرس اکسیداتیو در بافت کلیه موش سفید بزرگ دیابتی‌شده با استرپتوزوتوسین . دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1391; 20 (101) :69-76

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-620-fa.html


دانشيار گروه داخلی و نفرولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد
چکیده:   (6836 مشاهده)
 

مقدمه و هدف: دیابت قندی موجب افزایش استرس اکسیداتیو و کاهش فعالیت سیستم مقابله­کننده با عوامل اکسیدانت در بدن می­شود. با توجه به نقشی که تشدید استرس اکسیداتیو در آسیب به بافت کلیوی و نفروپاتی در حالت دیابت دارد و با درنظرگرفتن اثر ضددیابتی و آنتی­اکسیدانی آپیجنین، هدف از انجام این مطالعه، ارزیابی اثر تجویز مزمن این فلاونوئید بر سطح بافتی برخی شاخص­های استرس اکسیداتیو در بافت کلیه موش سفید بزرگ دیابتی است.

 

 

 

مواد و روش‌ها: موش­های سفید بزرگ نر به چهار گروه کنترل، کنترل تحت تیمار با آپیجنین، دیابتی و گروه دیابتی تحت درمان با آپیجنین تقسیم­شدند؛ آپیجنین به میزان 10 میلی­گرم بر کیلوگرم به­مدت سه هفته و از یک هفته پس از القای دیابت توسط استرپتوزوتوسین تجویزشد؛ در پایان کار، سطح بافتی مالون دی آلدئید و نیتریت و نیترات و فعالیت آنزیم سوپراکسید دیس موتاز در بافت کلیه اندازه­گیری­شد.

 

 

 

نتایج: سطح مالون دی آلدئید و نیتریت و نیترات در بافت کلیوی موش­های دیابتی افزایش معنادار (به­ترتیب 01 /0p< و 05 /0p<)  و فعالیت آنزیم سوپراکسید دیس موتاز کاهش معنی­دار (01/0p<) را در مقایسه با گروه کنترل نشان­دادند، ولی تیمار موش­های دیابتی با آپیجنین، سبب کاهش معنی­دار سطح مالون دی آلدئید، کاهش معنی­دار نیتریت و افزایش مورد انتظار معنی­دار در فعالیت آنزیم سوپراکسید دیس موتاز در مقایسه با گروه دیابتی نشد.

 

 

 

نتیجه‌گیری: تجویز مزمن آپیجنین آثاری معنی­دار بر شاخص­های استرس اکسیداتیو اندازه­گیری­شده در این پژوهش در بافت کلیوی موش­های دیابتی نداشت و مشخص شد که آثار آنتی­اکسیدان این ترکیب در حدی نیست که بتواند از بروز آسیب­های کلیوی در مدل القا دیابت توسط استرپتوزوسین جلوگیری­کند.

 
متن کامل [PDF 272 kb]   (660 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb