دوره 16، شماره 81 - ( 4-1388 )                   جلد 16 شماره 81 صفحات 29-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

morowaty sharifabad M A, rouhani tonekaboni N. Diabetes Self-Care Determinants Model of Diabetic Patients Referred to Yazd Diabetes Research Center . DMed. 2009; 16 (81) :29-36
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-57-fa.html
مروتی شریف آباد دکتر محمدعلی، روحانی تنکابنی نوشین. الگوی تعیین‌کننده‌های خود مراقبتی دیابت در بیماران مراجعه‌کننده به مرکز تحقیقات دیابت یزد. دانشور پزشکی. 1388; 16 (81) :29-36

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-57-fa.html


چکیده:   (12454 مشاهده)

  مقدمه و هدف: خود مراقبتی در دیابت، موجب ارتقای کیفی زندگی شده و از تعداد موارد بستری در بیمارستان می‌کاهد و باپیگیری مداوم آن می‌توان از عوارض حاد ومزمن بیماری پیشگیری کرد. با توجه به شیوع بالای بیماری در شهر یزد بررسی این مقوله در بیماران دیابتی شهر ضروری است. آنالیز مسیر تکنیک آماری دقیقی است که جهت تعیین الگوی علی بهینه بین متغیرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لذا این مقاله با هدف به‌کارگیری آنالیز مسیر مبتنی بر رگرسیون جهت تعیین الگوی بهینه عوامل مرتبط با خودمراقبتی دیابت با استفاده از سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی توسعه‌یافته ارائه می‌گردد.

  مواد و روش‌ها : این مطالعه تحلیلی مقطعی بر روی 120 نفر از بیماران دیابتی مراجعه‌کننده به مرکز تحقیقات دیابت یزد، که به صورت آسان در تحقیق وارد شدند، انجام شد. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه‌ای مشتمل بر سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی توسعه‌یافته شامل منافع، موانع، شدت، حساسیت، خود کار آمدی، حمایت اجتماعی وکنترل متابولیک درک شده و منبع کنترل بانضمام متغیر‌های دموگرافیک بود و از طریق مصاحبه با بیماران تکمیل گردید. پایایی و روایی پرسشنامه مورد سنجش قرار گرفت و تأیید گردید.

  نتایج: بر اساس نتایج، خودکارآمدی، شدت × حساسیت و منافع خالص به طور مستقیم بر رفتارهای خودمراقبتی مؤثربودند که در این مبان تأثیر خودکارآمدی بر رفتار قوی‌تر بود. منبع کنترل شانس و حمایت اجتماعی از طریق تأثیر بر منافع خالص به‌طور غیرمستقیم بر رفتارتأثیرگذار بودند. همچنین منافع خالص و منبع کنترل درونی با تأثیر بر خودکارآمدی به‌طور غیر مستقیم بر رفتارمؤثر بودند.

  نتیجه‌گیری: الگوی اعتقاد بهداشتی توسعه‌یافته میتواند به عنوان چارچوبی جهت طراحی مداخلات آموزشی جهت ارتقای خود مراقبتی در بیماران دیابتی به‌کار برده شود ولی از بین سازه‌های این الگو، خودکارآمدی، منافع خالص و شدت × حساسیت بیش‌ترین تأثیر مستقیم را دارند و بعد از آن منبع کنترل شانس و درونی و حمایت اجتماعی از اهمیت بیش‌تری برخوردارند و باید بیش‌تر مورد توجه قرار گیرند.

متن کامل [PDF 260 kb]   (1560 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb