دوره 16، شماره 3 - ( شهریور ماه 1388 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 59-66 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rahimi M, ziaee S, babaei G, rabiei M. The Effect of Vitamin E in the Treatment of Menorrhagia in Patient with Dysfunctional Uterine Bleeding. DMed. 2009; 16 (3) :59-66
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-51-fa.html
رحیمی منیژه، ضیایی دکتر سعیده، بابایی دکتر غلامرضا، ربیعی دکتر مریم. اثر ویتامین E در درمان منوراژی در بیماران مبتلا به خونریزی دیسفونکسیونل رحمی . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 16 (3) :59-66

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-51-fa.html


، rahimim.rahimi3@gmail.com
چکیده:   (40128 مشاهده)

  مقدمه و هدف: منوراژی یا از دست دادن بیش از هشتاد سی‌سی خون در هر سیکل قاعدگی، یکی از شایع‌ترین (4/74 درصد) علل کم‌خونی فقر آهن در زنان است. منوراژی کیفیت زندگی زنان را کاهش داده و تهدیدی برای زندگی فردی و اجتماعی زنان است. به دلیل شیوع و اهمیت منوراژی، تحقیق حاضر در جهت تعیین اثر درمانی ویتامین E بر منوراژی انجام شده است.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه روی 62 نفر از افراد منوراژیک 45-20 ساله با 29-8/19= BMI و سیکل‌های قاعدگی منظم انجام شد و با وجود بیماری‌های سیستمیک، پاپ‌اسمیر یا سونوگرافی غیرطبیعی، استفاده از روش‌های ضدبارداری خوراکی، IUD و بستن لوله، شیردهی یا هموگلوبین کم‌تر از ده بیماران از مطالعه خارج شدند. به داوطلبان چهارصد واحد ویتامین E یا پلاسبو از دو روز قبل از قاعدگی تا سه روز اول قاعدگی داده شد و پنجاه میلی‌گرم فروس‌سولفات از روز اول قاعدگی تا یک هفته تجویز شد. درمان به مدت چهار سیکل قاعدگی انجام گرفت. میزان خونریزی و طول مدت قاعدگی در ماه دوم و چهارم درمان به وسیله جدول Pictorial Blood Loss Assessment Chart (PBLAC ) اندازه‌گیری شد. هموگلوبین داوطلبان نیز یک‌بار قبل و سپس در پایان درمان اندازه‌گیری شد. در پایان ماه چهارم میزان رضایت و پذیرش درمان نیز بررسی شد.

  نتایج: میزان خونریزی قاعدگی و همچنین طول مدت قاعدگی پس از دو و چهار ماه درمان با ویتامین E و پس از چهار ماه درمان با پلاسبو کاهش یافت. اختلاف معنادار آماری در امتیاز PBLAC بین دو گروه پس از دو ماه (342/0 P =) و چهار ماه درمان (568/0 P =) و در طول مدت قاعدگی در ماه دوم (738/0( P = و ماه چهارم درمان (842/0( P = مشاهده نشد، اما «میزان رضایت از درمان» با (004/0 P =) و «تمایل به مصرف ویتامین E در آینده» با (020/0( P =، گروه ویتامین E از درمان رضایت بیشتری داشتند.

  نتیجه‌گیری: نتایج نشان می‌دهد با استفاده از ابزار PBLAC ، ویتامین E در کاهش میزان و مدت خونریزی قاعدگی نسبت به پلاسبو تأثیری نداشته است، اما ویتامین E می‌تواند با تأثیر بر نشانه‌های همراه قاعدگی سبب کاهش درد دیسمنوره و تسکین میگرن قاعدگی شده و در نتیجه سبب کاهش استرس روحی در زنان مصرف‌کننده ویتامین ‌شود. همچنین ویتامین E فاقد اثرات جانبی است، تأثیر موارد فوق ممکن است دلیل رضایت و پذیرش بالای ویتامین E باشد.

متن کامل [PDF 290 kb]   (2489 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb