دوره 19، شماره 97 - ( 12-1390 )                   جلد 19 شماره 97 صفحات 51-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Roghani M, Baluchnejadmojarad T. The effect of curcumin on short-term spatial memory and passive avoidance learning and memory in diabetic rats and evaluation of the role of lipid peroxidation. DMed. 2012; 19 (97) :51-60
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-485-fa.html
روغنی مهرداد، بلوچ نژاد مجرد توراندخت. بررسی اثر کورکومین بر حافظه فضایی کوتاه مدت و یادگیری و حافظه آزمون اجتنابی غیر فعال در موش سفید بزرگ دیابتی و تعیین نقش پراکسیداسیون لیپیدی . دانشور پزشکی. 1390; 19 (97) :51-60

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-485-fa.html


مرکز تحقیقات نوروفیزیولوژی، دانشگاه شاهد
چکیده:   (17479 مشاهده)
 

مقدمه و هدف: کورکومین دارای آثار ضد­دیابتی و آنتی­اکسیدانتی و تقویت­کننده حافظه است؛ لذا هدف بررسی حاضر، تعیین اثر تجویز درازمدت آن بر یادگیری و حافظه موش سفید بزرگ دیابتی بود.

 

مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، موش­های سفید بزرگ به پنج گروه کنترل، کنترل تحت تیمار با کورکومین (50 میلی­گرم بر کیلوگرم)، دیابتی و دیابتی تحت درمان با کورکومین (10 و 50 میلی­گرم بر کیلوگرم) تقسیم­شدند. هفت روز پس از تزریق استرپتوزوتوسین، کورکومین به مدت پنج هفته تجویز­شد. برای بررسی یادگیری و حافظه، آزمون­های اجتنابی غیر­فعال و ماز Y به­کار­رفتند؛ درباره بافت هیپوکامپ، میزان مالون دی آلدئید نیز تعیین­شد.

 

یافته­ها: کاهش معنی­دار تأخیر در حین عبور در موش­های دیابتی (01/0p<) و دیابتی تحت تیمار با دوز پایین کورکومین (05/0p<) مشاهده­شد و این پارامتر به­طور معنی­دار در گروه دیابتی تحت تیمار با دوز بالای دارو بیشتر از گروه دیابتی بود (05/0p<)؛ به­علاوه، در صد تناوب در حیوانات دیابتی به­طور معنی­دار کمتر از گروه کنترل بود (05/0p<) و این پارامتر در گروه­های دیابتی تحت تیمار با دوز بالای دارو بیشتر از گروه دیابتی بود (05/0p<)؛ همچنین، درمان با کورکومین در دوز بالا میزان مالون دی آلدئید را به­صورت معنادار کاهش­داد (05/0>p).

 

نتیجه­گیری: تجویز دراز­مدت کورکومین به میزان 50 میلی­گرم بر کیلوگرم موجب تقویت توانایی نگهداری اطلاعات در انبار حافظه و به یادآوری آنها در حیوانات دیابتی شده، بهبود حافظه فضایی کوتاه مدت را به دنبال دارد.

 
متن کامل [PDF 262 kb]   (2408 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb