دوره 19، شماره 6 - ( اسفند ماه 1390 )                   جلد 19 شماره 6 صفحات 43-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdoli B, Shams A, Shamsipour Dehkordi P. The effect of practice type on static and dynamic balance in elderly 60-75 year old women with no history of falling . DMed. 2012; 19 (6) :43-50
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-484-fa.html
عبدلی بهروز، شمس امیر، شمسی‌پور دهکردی پروانه. تأثیر نوع تمرین بر تعادل ایستا و پویای سالمندان زن 60 تا 75 سال بدون سابقه زمین-خوردن . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1390; 19 (6) :43-50

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-484-fa.html


دانشگاه شهید بهشتی ، b-abdoli@sbu.ac.ir
چکیده:   (16858 مشاهده)
 

مقدمه و هدف: هدف از تحقیق حاضر مقایسه تأثیر نوع تمرین (بدنی، ذهنی و ترکیبی) بر تعادل ایستا و پویای سالمندان زن 60 تا 75 سال بدون سابقه زمین­خوردن بود.

 

 

 

مواد و روش‌ها: نمونۀ آماری این تحقیق را 45 نفر از سالمندان زن بدون سابقه زمین­خوردن با دامنۀ سنی 60 تا 75 سال تشکیل­دادند که به­صورت تصادفی به سه گروه آزمایشی تقسیم­شدند. در این تحقیق برای اندازه­گیری تعادل ایستای سالمندان زن از آزمون شارپند رومبرگ (با چشمان باز و بسته) و برای اندازه­گیری تعادل پویا از آزمون زمان برخاستن و راه­رفتن استفاده­شد. در مرحله پیش­آزمون میانگین سه بار اجرای آزمون­های تعادل ایستا و پویا برای تمامی آزمودنی­ها ثبت­شد. سپس تمامی آزمودنی­ها به مدت 6 جلسه بر­اساس پروتکل­های تعیین­شده تمرین و در پس­آزمون که مشابه با مرحلۀ پیش­آزمون بود، شرکت­کردند. برای تجزیه­و­تحلیل داده­ها از آزمون تحلیل واریانس یک­راهه (ANOVA) و آزمون تعقیبی بونفرونی در سطح (P<0.05) استفاده­ شد.

 

 

 

یافته­ها: یافته‌های تحقیق نشان­داد که بین عملکرد گروه­ها در هر دو نوع تعادل ایستا (با چشمان باز و بسته) و تعادل پویا در مرحلۀ پس­آزمون تفاوتی معنی­دار وجود­دارد. آزمون تعقیبی بونفرونی نیز نشان­داد بین عملکرد گروه ترکیبی (تمرین ذهنی- بدنی) با دو گروه دیگر تفاوتی معنی­دار وجود­دارد (0.05P<) و گروه تمرین ترکیبی (تمرین ذهنی- بدنی) نسبت­به دو گروه دیگر در هر سه نوع آزمون تعادل عملکرد بهتری داشتند؛ همچنین عملکرد گروه تمرین بدنی نیز بهتر از گروه تمرین ذهنی بود (0.05P<).

 

 

 

نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های تحقیق حاضر می­توان نتیجه­گیری­کرد که برای بهبود تعادل ایستا و پویا در سالمندان زن، از این روش تمرینی می­توان استفاده­کرد.

 
متن کامل [PDF 206 kb]   (3996 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb