دوره 15، شماره 72 - ( 10-1386 )                   جلد 15 شماره 72 صفحات 21-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zarei M, Ziaei S. The Effect of Vitamin E on Hot Flashes in Menopausal Women. Daneshvar Medicine. 2008; 15 (72) :21-26
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-410-fa.html
زارعی میترا، ضیائی سعیده. بررسی تأثیر تجویز ویتامین بر گرگرفتگی زنان یائسه. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1386; 15 (72) :21-26

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-410-fa.html


گروه مامایی دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (11574 مشاهده)

  مقدمه: یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان محسوب می‌شود که با مشکلات عدیده همراه است. از شایع‌ترین این مشکلات، گرگرفتگی است. تا کنون اغلب درمان‌های پیشنهادی گرگرفتگی یا به دلیل عوارض جانبی و یا به دلیل مؤثر نبودن آن‌ها مورد پذیرش زنان قرار نگرفته است.

  هدف: در پژوهش حاضر بر آن شدیم که به بررسی تأثیر تجویز ویتامین E بر گرگرفتگی‌های یائسگی بپردازیم.

  روش بررسی: بدین منظور 60 نفر خانم یائسه که شرایط ورود به مطالعه را داشتند انتخاب و به روش تصادفی ساده به دو گروه تقسیم شدند. پس از آن به مدت چهار هفته به یک گروه، روزانه 400 واحد ویتامین E و به گروه دیگر پلاسبو تجویز گردید و از افراد خواسته شد که در پایان هر هفته شدت و تعداد گرگرفتگی خود را در جداول تدوین شده ثبت کنند. از آن‌جا که مطالعه، متقاطع (کراس‌اور) بود به منظور از بین بردن اثر انتقالی دارو پس از گذشت دوره اول درمان، به مدت یک هفته شستشو ( wash out ) انجام شد و پس از آن جابه‌جایی صورت گرفت. این مرحله نیز چهار هفته به طول انجامید و مانند مرحله قبل، افراد ملزم به تکمیل جداول مربوط شدند. شایان ذکر است که به منظور تعیین میزان آتروفی واژن، قبل از شروع درمان و در پایان مرحله اول و دوم درمان، آزمایش ایندکس بلوغ واژن انجام شد. در نهایت، اطلاعات ثبت شده در پرسشنامه‌ها و نتایج آزمایش‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

  وصول: 17/12/84

  ‌ارسال ‌اصلاحات: 11/6/85

  دریافت اصلاحات: 19/7/85

  ‌ارسال ‌اصلاحات: 29/8/85

  دریافت اصلاحات: 18/11/85

  ‌ارسال ‌اصلاحات: 28/1/86

  دریافت اصلاحات: 28/1/86

  پذیرش: 2/2/86

  

یافته‌ها: در مقایسه درون‌گروهی در هر دو گروه، بین میانگین تعداد گرگرفتگی و شدت گرگرفتگی، قبل از شروع درمان و پایان مرحله اول درمان و همچنین قبل از شروع درمان و پایان مرحله دوم درمان، اختلاف معناداری وجود دارد. لازم به ذکر است که بین مرحله اول و دوم درمان نیز تفاوت، معنادار است. در مقایسه بین گروهی، شدت گرگرفتگی در هفته اول از مرحله اول درمان، بین دو گروه تفاوت معنادار نشان نمی‌دهد؛ اما در هفته دوم، سوم و چهارم از مرحله اول درمان، اختلاف این متغیر بین دو گروه، معنادار است. شدت گرگرفتگی در هیچ کدام از هفته‌های مرحله دوم درمان، بین دو گروه، تفاوت معناداری را نشان نمی‌دهد. در مقایسه بین گروهی، درخصوص میانگین تعداد گرگرفتگی، در هفته اول و دوم مرحله اول درمان بین دو گروه، تفاوت معناداری وجود ندارد؛ اما در هفته‌ سوم و چهارم درمان، تفاوت، معنادار است. بر خلاف مرحله اول، میانگین تعداد گرگرفتگی در هیچ کدام از هفته‌های مرحله دوم درمان بین دو گروه تفاوت معناداری را نشان نمی‌دهد.

  نتیجه‌گیری: در نهایت می‌توان بیان کرد که هم ویتامین E و هم پلاسبو، منجر به کاهش تعداد و شدت گرگرفتگی در خانم‌های یائسه می‌شوند؛ اما بین ویتامین و پلاسبو نیز تفاوت معناداری در کاهش این دو متغیر وجود دارد. این اثر مفید ویتامین E در گروهی که شدت گرگرفتگی بیش‌تری داشته‌اند واضح‌تر است. مقایسه درصد سلول‌های پارابازال و سطحی، قبل از درمان و بعد از مرحله اول و دوم درمان در هیچ کدام از گروه‌ها اختلاف معناداری را نشان نمی‌دهد.

متن کامل [PDF 265 kb]   (1246 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb