دوره 17، شماره 83 - ( 8-1388 )                   جلد 17 شماره 83 صفحات 49-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khayatzade mahani M. A comparative Study about quality of life in Mothers of children with cerebral palsy, mental retardation and mothers of normal children. DMed. 2009; 17 (83) :49-58
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-40-fa.html
خیاط‌زاده ماهانی محمد. بررسی مقایسه‌ای کیفیت زندگی مادران کودکان مبتلا به فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی و مادران کودکان سالم. دانشور پزشکی. 1388; 17 (83) :49-58

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-40-fa.html


چکیده:   (13285 مشاهده)

  مقدمه و هدف: کیفیت زندگی با بیماری و شرایطی که سلامت را به خطر می‌اندازد، ارتباط دارد و از طرفی وجود کودک مشکل‌دار باعث ایجاد استرس جسمی و روحی و روانی بر خانواده می‌شود. این مطالعه با هدف مقایسه کیفیت زندگی مادران کودکان مبتلا به فلج مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی و کودکان سالم صورت گرفت تا اثر ناتوانایی کودک بر کیفیت زندگی مادر مشخص شود.

  مواد و روش‌ها: این مطالعه پژوهشی، تحلیلی از نوع مقطعی و نمونه‌گیری براساس جامعه در دسترس بود که در شهر تهران انجام شد. حجم نمونه شامل سیصد نفر بود که صد مادر کودک مبتلا به فلج مغزی، صد مادرکودک مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی و صد مادر کودک سالم ساکن شهر تهران، پرس‌شنامه کوتاه کیفیت زندگی سازمان جهانی بهداشت را که شامل 26 سؤال در چهار حیطه سلامت جسمانی، روانی، روابط اجتماعی و سلامت محیط بود، پر کردند. داده‌ها با نرم‌افزار SPSS-16 و با استفاده از آزمون‌های کولموگروف اسمیرونوف، آنالیز واریانس، آزمون تعقیبی توکی، کروسکال والیس و یو من ویتنی تحلیل شدند.

  نتایج: میانگین و انحراف معیار سن مادران مورد مطالعه به ترتیب 1/30 و 2/5 سال بود و مادران شرکت‌کننده در مطالعه، 3/24 درصد تحصیلات ابتدایی تا راهنمایی، 3/52 درصد متوسطه تا دیپلم و 3/23 درصد تحصیلات دانشگاهی داشتند. بین مادران کودکان سالم و کودکان مبتلا به فلج مغزی و همچنین مادران کودکان سالم و کودکان مبتلا به عقب‌مانده ذهنی، در هر چهار حیطه کیفیت زندگی، اختلاف معناداری وجود داشت (001/0 p < )، اما بین مادران کودکان مبتلا به فلج مغزی و کودکان مبتلا به عقب مانده ذهنی در هیچ‌کدام از حیطه‌های کیفیت زندگی، تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0 p >).

  نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به دست آمده، لازم است متخصصان و سیاست‌گذاران خدمات بهداشتی و درمانی در زمینه کیفیت زندگی مادران کودکان مشکل‌دار به ویژه در حیطه سلامت و بهسازی محیط از جمله بهبود حمل‌ونقل متناسب با کودکان معلول بیشتر توجه کنند و سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی و تأمین اجتماعی نقش فعال‌تری در حمایت اجتماعی مادران کودکان معلول داشته باشند و به خدمات مددکاری و روانشناسی در مراکز توانبخشی توجه بیشتری شود.

متن کامل [PDF 249 kb]   (1663 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb