دوره 19، شماره 95 - ( 8-1390 )                   جلد 19 شماره 95 صفحات 65-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tehranian N, Sepehri H, Biramijamal F, Mehdipour P, Hossein-Nezhad A, Sarrafnejad A, et al . The effect of modified citrus pectin (MCP) on viability, morphology, and cell cycle arrest of DU-145 and LNCaP prostate cancer cell lines. Daneshvar Medicine. 2011; 19 (95) :65-78
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-395-fa.html
تهرانیان نجمه، سپهری حوری، بیرامی جمال فیروزه، مهدی‌پور پروین، حسین‌نژاد آرش، صراف‌نژاد عبدالفتاح، و همکاران.. بررسی اثرپکتین تغییر یافته مرکبات (MCP) و دوکسوروبیسین برقدرت زیستایی، مورفولوژی و چرخه سلولی دردو دودمان سلولی سرطان پروستات انسانی، DU-145 وLNCaP. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1390; 19 (95) :65-78

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-395-fa.html


استاد گروه فیزیولوژی پردیس علوم دانشگاه تهران
چکیده:   (9640 مشاهده)

مقدمه و هدف: سرطان پروستات از شایعترین سرطانها در دنیا بشمار می رود بطوریکه در بین مردان دومین علت مرگ ناشی از سرطان می باشد. دراین پژوهش اثر MCP*(پکتازول) و دوکسوروبیسین (Dox )* بر کاهش میزان زیستایی و نیز تاثیر آن بر آپوپتوز و چرخه سلولی در دودمان سلولی سرطان پروستات ا نسانی یعنی   DU-145و LNCaP مورد مطالعه قرار گرفته است.

مواد و روش‌ها: سلولهای  DU-145و LNCaPباغلظتهای مختلف MCP و دوکسوروبیسین و یا ترکیبی از دو دارو مورد تیمار قرار گرفتند.زیستایی سلولها با استفاده‌از روش MTT،مورفولوژی سلولی با میکروسکوپ معکوس و رنگ آمیزی گیمسا و پیشرفت سیکل سلولی نیز از طریق روش فلوسایتومتری و با استفاده‌از نرم افزار فلوماکس بررسی شد. 

نتایج : در سلولهای DU-145 و LNCaP  تیمار بادوز  IC50دوکسوروبیسین،سبب چروکیده شدن سلولها و تیمار با دوز IC50 پکتازول موجب گرانوله و کوچک شدن سلولها شد درحالی‌که تیمار با ترکیب دو داروی پکتازول و دوکسوروبیسین باعث هم چروکیده شدن وهم گرانوله و کوچک شدن سلولها  شد و در سلولهای DU-145  قدرت زیستایی سلولها از میزان 47.04% در تیمار با Dox به تنهایی تا میزان %29.36 در تیمار با ترکیب دو داروی MCP وDox   کاهش نشان داد . در سلولهای LNCaP قدرت زیستایی سلولها از میزان 47.04% در تیمار با Dox به تنهایی تا میزان %29.36 در تیمار با ترکیب دوکسوروبیسین گردد. در سلولهای DU-145  ترکیب دو دارو سبب توقف چرخه سلولی در مرحله Sub G1 وآپوپتوز و در سلولهای LNCaP  موجب توقف چرخه سلولی در مرحله G2M مهار شد.

 نتیجه‌گیری : MCP سبب افزایش اثر دوکسوروبیسین در کاهش زیستایی سلولهای DU-145 از طریق آپوپتوز و در سلولهای LNCaP  ازراه توقف چرخه سلولی  می شود.

متن کامل [PDF 449 kb]   (1077 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb