دوره 17، شماره 4 - ( آبان ماه 1388 )                   جلد 17 شماره 4 صفحات 43-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mousavi S A J, niakan lahiji M, akhovatian F, moradi moghadam O, valizade hassanlouei M A. An Investigation of endotracheal Tube cuff Pressure. DMed. 2009; 17 (4) :43-48
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-39-fa.html
موسوی سید علی جواد، نیاکان لاهیجی محمد، اخوتیان فرشاد، مرادی مقدم امید، ولی زاده حسنلوئی محمد امین. بررسی اندازه‌گیری و کنترل فشار کاف لوله داخل تراشه بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 17 (4) :43-48

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-39-fa.html


، farshad_okhovatian@hotmail.com
چکیده:   (12388 مشاهده)

  مقدمه و هدف: با توجه به بروز عوارض شناخته‌شده نامناسب بودن فشار کاف لوله داخل تراشه ( ETT )، حفظ فشار کاف حائز اهمیت است. هدف از این تحقیق اندازه‌گیری، بررسی و کنترل فشار کاف ETT به فواصل زمانی مناسب است.

  مواد و روش‌ها: این تحقیق روی در سال 1387، 30 ‌بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه ( ICU ) که به هر دلیلی لوله‌گذاری داخل تراشه شده بودند، انجام پذیرفت. در دو نوبت به فاصله شش ساعت تحت اندازه‌گیری قرار گرفتند. تمام اندازه‌گیری‌های فشار کاف ETT بوسیله مانومتر استاندارد را یک فرد متخصص آموزش دیده انجام داد.

  نتایج: بیشترین دلیل بستری، بیماری ضایعات مغزی (50درصد) بوده است و بیشترین دلیل لوله‌گذاری داخل تراشه (6/63درصد) حمایت تنفسی در آسیب‌های مغزی بود. در 49درصد از افراد، فشار داخل کاف در نوبت اول خارج از حد استاندارد بود و بعد از اصلاح فشار کاف، در نوبت دوم این میزان به 5/18درصد کاهش یافت، بنابراین، این مهم اهمیت تأکید بر نظارت در میزان فشار داخل کاف در فواصل منظم قابل قبول از سوی تیم درمانی را نشان می‌دهد. در 31 مورد علی‌رغم اصلاح فشار داخل کاف در نوبت اول، در نوبت دوم نیز میزان فشار داخل کاف در محدوده قابل قبول نبود.

  نتیجه‌گیری: با توجه به اهمیت مناسب بودن فشار کاف ETT ، لازم است در کنار اندازه‌گیری و ثبت سایر متغیرهای حیاتی در بیماران بستری در ICU ، اندازه‌گیری فشار کاف ETT نیز به فواصل زمانی مناسب ثبت برسد و پیشنهاد می‌شود با برنامه‌ریزی دقیق، علاوه بر یک چارت مدیریتی گویا، یک چارت درمانی کامل نیز برای تمام مراکز درمانی کشور تنظیم شود.

متن کامل [PDF 196 kb]   (3688 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb