دوره 17، شماره 83 - ( 8-1388 )                   جلد 17 شماره 83 صفحات 27-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

hosseini baharanchi Z, ziaee S. Considering the Effects of Iron Supplementation on Infants Staus of Pregnant Women with Hemoglobin Higher than 13.2 g/dl. Daneshvar Medicine. 2009; 17 (83) :27-34
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-37-fa.html
حسینی بهارانچی زهرا، ضیائی سعیده. بررسی اثر مصرف مکمل آهن در زنان باردار با هموگلوبین بیشتر از 2/13 بر وضعیت نوزاد آن‌ها. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1388; 17 (83) :27-34

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-37-fa.html


دانشجوی کارشناسی ارشد مامايی
چکیده:   (10885 مشاهده)

  مقدمه و هدف: مصرف مکمل آهن آثار مثبت بر وضعیت آهن زنان باردار هنگام زایمان و پس از آن دارد، اما شواهدی وجود دارد که ارتباط سطوح بالاتر هموگلوبین را با افزایش مرده‌زایی، هیپرتانسیون ناشی از بارداری، محدودیت رشد داخل رحمی، خطر کوچکی جنین برای سن بارداری، وزن کم هنگام تولد، تولد پیش از ترم و مرده‌زایی نشان داده‌اند. هدف از این مطالعه، بررسی اثر مصرف مکمل آهن بر وضعیت نوزادان زنان بارداری بود که غلظت هموگلوبین آن‌ها در هفته سیزده تا هجده حاملگی بالاتر از 2/13 گرم در دسی‌لیتر بود.

  مواد و روش ها: طی یک مطالعه تحلیلی در شش بیمارستان آموزشی درمانی 725 زن باردار با غلظت هموگلوبین بالاتر از 2/13 گرم در دسی‌لیتر در هفته سیزده تا هیجده حاملگی بودند و به‌طور تصادفی انتخاب و در دو گروه مورد (432 نفر) و شاهد (293 نفر) پس از اخذ رضایت‌نامه قرار گرفت. گروه مورد از هفته بیست بارداری تا ختم بارداری، روزانه یک قرص فروس سولفات )محتوی پنجاه میلی‌گرم عنصر) و گروه شاهد از هفته بیست بارداری تا ختم بارداری، روزانه یک عدد قرص دارونما دریافت کرده بودند. این دو گروه خانم باردار ابتدا (هفته 18-13 حاملگی) از نظر سن، وضعیت اقتصادی اجتماعی، تعداد بارداری، تعداد زایمان، سابقه عوارض نامطلوب بارداری، شاخص توده بدنی، فاصله آخرین بارداری با بارداری فعلی و غلظت هموگلوبین و زمان سنجش آن همسان شده بودند.

  نتایج: در زنان باردار گروه مورد نسبت به زنان به‌طور معنادار با افزایش بروز وزن کم هنگام تولد (034/0 p =)، زردی (006/0 p =) و پلی‌سیتمی‌(043/0 p =) در نوزاد مشاهده شد. همچنین میانگین غلظت هموگلوبین نوزادان در گروه مورد با اختلاف معناداری از میانگین غلظت هموگلوبین نوزادان در گروه شاهد بیشتر بود (0001/0 P =) و میانگین غلظت قند خون نوزادان در گروه مورد با اختلاف معناداری از میانگین غلظت قند خون نوزادان در گروه شاهد کمتر بود. (016/= P ).

  نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد، مصرف مکمل آهن طی بارداری در زنان با غلظت هموگلوبین بالاتر از 2/13 گرم در دسی‌لیتر، به دلیل عدم رقیق‌شدگی مناسب خون و در نهایت صدمه به گردش خون رحمی‌جفتی، نوزادان آن‌ها را در معرض افزایش ابتلا به وزن کم هنگام تولد، زردی دوران نوزادی و پلی‌سیتمی‌قرار می‌دهد.

واژه‌های کلیدی: هموگلوبین، مکمل آهن، زردی نوزاد
متن کامل [PDF 267 kb]   (1230 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb