دوره 19، شماره 95 - ( 8-1390 )                   جلد 19 شماره 95 صفحات 17-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moaied mohseni S, Mirsharif E S, Aiiobi F, Eghtedardoost M, Emadi S M R, Heshmati M et al . The effect of immunomodulator fraction of garlic (R10) on blood pressure, protein, creatinine and uric acid in pregnant and non-pregnant mice. Daneshvar Medicine. 2011; 19 (95) :17-26
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-368-fa.html
مؤیدمحسنی سکینه، میرشریف انسیه سادات، ایوبی فاطمه، اقتداردوست مرضیه، عمادی سیدمحمدرضا، حشمتی مرجان و همکاران.. بررسی اثر فراکشن ایمونومدولاتور سیر (R10) بر فشارخون، پروتئین،کراتیتن و اسید اوریک موش باردار و غیر باردار. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1390; 19 (95) :17-26

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-368-fa.html


استاديار گروه زنان و زایمان، دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد
چکیده:   (10392 مشاهده)

مقدمه: با توجه به اثراتی که سیر بر سیستم ایمنی دارد و رابطه ای که بین سیستم ایمنی و نتیجه بارداری به‌ اثبات‌ رسیده بر آن شدیم اثر فراکشن ایمونومدولاتور سیر ( R10 ) را بر پارامترهای مهم در دوران بارداری بررسی ‌کنیم.

مواد و روش‌ها: 30 راس موش بالب سی ماده یک هفته بعد از جفتگیری به چهار گروه دریافت کننده فراکشن R10 به مدت یک هفته، دو هفته و  گروه‌های کنترل متناسب با خود تقسیم‌شدند. تزریق فراکشن با دوز 2/0 میلی گرم بر کیلوگرم به‌صورت درون صفاقی و تا روز هجدهم بارداری ادامه‌داشت؛ در این فاصله، فشارخون موش‌ها اندازه‌گیری و برای سنجش پروتئین و کراتینین نمونه  ادرار و به‌منظور سنجش اسیداوریک  نمونه سرم جمع‌آوری شد.

نتایج:  تزریق 2/0 میلی گرم بر کیلوگرم فراکشن R10 سیر به مدت دو هفته موجب افزایش معنی دار فشارخون سیستولی و کاهش معنی دار پروتئین ادرار و نسبت پروتئین به کراتینین ادرار موش‌های غیرباردار گشت. کراتینین ادرار در هیچ یک از گروه‌ها تفاوت معنی دار نداشت. هر دو گروه باردار و غیرباردار دریافت‌کننده دو هفته فراکشن اسید اوریک بالاتری نسبت‌به گروه کنترل نشان‌می‌دهند.

 نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه دوز استفاده‌شده از فراکشن R10 سیر در این مطالعه که از دوزهای  موثر بر سیستم ایمنی بیشتر بوده‌است  اثر افزایشی بر فشارخون و اسید اوریک سرم دارد ،  و ازآنجایی‌که تغییرات مشاهده‌شده در جهت ایجاد  پراکلامپسی است، احتیاط در مصرف مقادیر بالای سیروفراکشن R10 در زمان بارداری و مطالعات بیشتر در مدل‌های حیوانی و انسان پیشنهادمی‌شود.

متن کامل [PDF 596 kb]   (1017 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb