دوره 18، شماره 3 - ( شهریور ماه 1390 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 45-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of the effects and side effects of intrathecal fentanyl and fufentanil in painless labor. DMed. 2011; 18 (3) :45-52
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-352-fa.html
دلاور پروین، قدیانی سکینه، سید صالحی طیبه، غلامی فشارکی محمد. بررسی آثار و عوارض فنتانیل و سوفنتانیل اینتراتکال در زایمان بی‌درد . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1390; 18 (3) :45-52

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-352-fa.html


، dr.pdelavar@gmail.com
چکیده:   (9765 مشاهده)

مقدمه و هدف: یکی از دلایل شایع در سزارین انتخابی، ترس مادر از درد زایمان است؛ از­این­رو برای کاهش آمار سزارین به زایمان بی­درد توجهی ویژه‌شده­است. هدف از این مطالعه، مقایسه آثار و عوارض دو داروی فنتانیل و سوفنتانیل به روش اسپاینال برای بی­دردی زایمان است.

 

مواد و روش‌ها: این مطالعه به­صورت کارآزمایی بالینی دوسویه کور، روی 64 خانم باردار 19 تا 34 ساله، زایمان اول تا سوم، با ریسک بیهوشی (ASA) کلاس 1و2 که منع قطعی برای زایمان طبیعی نداشتند انجام­شده و دو مخدر فنتانیل و سوفنتانیل همراه با بوپیواکایین و اپی­نفرین در فضای ساب دورال تزریق شده و عوارض مادری و جنینی و طول مدت بی­دردی در دو گروه مورد مقایسه قرار­گرفته­است. در این تحقیق از روش‌های آمار توصیفی (میانگین، انحراف­معیار، درصد) و استنباطی (آنالیز کواریانس، رگرسیون لجستیک و رگرسیون ترتیبی)  و برای تحلیل داده‌ها از نرم­افزار SPSS نسخه شانزده استفاده­شد.

 

نتایج: دو دارو از نظر عوارض جانبی و طول مدت بی­دردی (pvalue = 0.33) با یکدیگر تفاوتی معنی­دار نشان­ندادند. تنها درباره سداسیون متوسط (pvalue = 0.046) و مدت زمان مرحله دوم زایمان (pvalue = 0.03) تفاوتی معنی­دار بود که با توجه به جامعه آماری، این نتیجه از نظر بالینی ­بی­ارزش بود. از نظر ایجاد ایکتر نوزادی نیز دو گروه مشابه بودند (pvalue = 1). آمار کلی سردرد و کمردرد  25 درصد و 3 درصد بود.

 

نتیجه­گیری: دو دارو از نظر آثار و عوارض جانبی، عملکردی مشابه داشتند؛ بنابراین هر­یک از آنها را می‌توان با توجه به شرایط دسترسی به دارو دیگری جایگزین­کرد؛ در­نهایت، روش اسپاینال به­تنهایی به دلیل طول مدت بی‌دردی مناسب و عوارض کم می‌تواند در زایمان بی­درد استفاده­شود.

متن کامل [PDF 227 kb]   (1207 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb