دوره 18، شماره 3 - ( شهریور ماه 1390 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 35-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alidosti M, Sharifirad G, Hemate Z, Delaram M, Najimi A, Tavassoli E. The effect of education based on health belief model of nutritional behaviors associated with gastric cancer in housewives of Isfahan city. DMed. 2011; 18 (3) :35-44
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-351-fa.html
علیدوستی معصومه، شریفی‌راد غلامرضا، همتی زینب، دل‌آرام معصومه، نجیمی آرش، توسلی الهه. تأثیر برنامه آموزش مبتنی بر الگوی اعتقاد بهداشتی بر رفتارهای تغذیه‌ای مرتبط با سرطان معده در زنان خانه‌دار شهر اصفهان. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1390; 18 (3) :35-44

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-351-fa.html


، Masoumehdelaram@yahoo.com
چکیده:   (11452 مشاهده)

مقدمه و هدف: تدوین برنامه­های آموزشی دربارۀ پیشگیری از بیماری­هایی مانند سرطان از ضرورت­های بهداشتی است. با توجه به میزان بروز بالا و مرگ­زایی سرطان معده در ایران و اینکه در حال حاضر، غربالگری این بیماری، مشکل و پرهزینه است، مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر برنامه آموزش مبتنی بر مدل اعتقاد بهداشتی بر رفتارهای تغذیه­ای مرتبط با سرطان معده در زنان خانه­دار شهر اصفهان انجام­شده­است.

مواد و روش­ها: در این مطالعه نیمه­تجربی، 84 زن خانه­دار از شهر اصفهان به­صورت تصادفی به دو گروه آزمون و شاهد تقسیم­بندی شدند. قبل از اجرای برنامه آموزشی، هر دو گروه بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی، پرسش­نامه محقق­ساخته پایا و روا را تکمیل­کردند؛ سپس افراد گروه آزمون، آموزش­هایی درباره رفتارهای تغذیه­ای مرتبط با سرطان معده را به­صورت سخنرانی، بحث گروهی و پرسش و پاسخ در چهار جلسه دریافت­کردند و هر دو گروه، دو ماه بعد از آموزش به­طور مجدد، پرسش­نامه را تکمیل­کردند. داده­های به­دست­آمده با نرم­افزار SPSS18 و آزمون­های آماری  Mann-Withney، Paired T-test و  tمستقل تجزیه­و­تحلیل شدند.

یافته­ها: میانگین سنی افراد مورد بررسی در گروه آزمون 23/6±11/34 و در گروه شاهد 5/6±21/34 بود و دو گروه از نظر مشخصات دموگرافیک تفاوتی معنی­دار با یکدیگر نداشتند. بین میانگین نمرات آگاهی، حساسیت درک­شده، شدت درک­شده، منافع درک­شده، موانع درک­شده و خودکارآمدی درک­شده و عملکرد در گروه آزمون و شاهد قبل از مداخله اختلاف معناداری وجود­نداشت (p>0/05)؛ اما بعد از مداخله، این اختلاف معنی­دار بود (P<0.001).

نتیجه­گیری: آموزش بهداشت بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی، سبب افزایش آگاهی، بهبود نگرش و عملکرد زنان خانه­دار در زمینه رعایت نکات تغذیه­ای پیشگیری­کننده از سرطان معده شد.

متن کامل [PDF 220 kb]   (1338 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb