دوره 18، شماره 2 - ( اردیبهشت ماه 1390 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 25-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sadeghnezhad M, vanaki Z, memarian R. The effect of nursing care plan based on “Roy’s adaptation model” on physiological adaptation in patients with type II diabetes . DMed. 2011; 18 (2) :25-34
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-272-fa.html
صادق نژاد فروتقه ملیحه، ونکی زهره، معماریان ربابه. بررسی تأثیر برنامه مراقبتی بر اساس الگوی سازگاری «روی» بر میزان سازگاری فیزیولوژیک بیماران دیابتی نوع دو. دانشور پزشکی. 1390; 18 (2) :25-34

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-272-fa.html


گروه پرستاری،دانشکده علوم پزشکی ، دانشگاه تربیت مدرس تهران
چکیده:   (22309 مشاهده)

مقدمه و هدف: به­کارگیری الگوی سازگاری «روی» برای بیماران دیابتی، به بررسی دقیق، برنامه­ مراقبتی، طبق اصول این الگو نیازمند است؛ اما مطالعه­ای اینچنین در حیطه پرستاری کشور ما انجام­نشده؛ لذا هدف این مطالعه، تعیین تأثیر  برنامه مراقبتی  بر اساس این الگو بر میزان سازگاری فیزیولوژیک بیماران دیابتی نوع دو است.

 

مواد و روش‌ها: مطالعه به صورت نیمه­تجربی در دو گروه و طی دو مرحله زمانی قبل و بعد، در بنیاد دیابت پارسیان مشهد (در سال 1388) انجام­گرفت. 60  بیمار، به روش غیرتصادفی و در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه اختصاص­داده­شدند. جمع­آوری داده­ها با فرم بررسی و شناخت «روی» که رفتارهای ناسازگار (بی­خوابی، کم­تحرکی و...) و محرک­های آنها را تعیین­می­کرد و آزمایش هموگلوبین گلیکولیزه صورت­گرفت که پیش و پس­از مداخله در دو گروه اندازه­گیری­شد. برنامه مراقبتی طبق نتایج حاصل از فرم بررسی، طراحی و در گروه آزمون 5/2 ماه اجرا و 5/1 ماه پیگیری­شد. نتایج حاصل از بررسی اولیه وهموگلوبین گلیکولیزه با نرم­افزار 17SPSS و با استفاده از آزمون­های «تی»، «خی دو» و «ویلکاکسون» تجزیه­وتحلیل­شدند.

 

نتایج: آزمون خی-دو نشان­داد که دو گروه از نظر متغیرهای دموگرافیک با یکدیگر همسان­اند. (p >0.05) آزمون تی زوجی، کاهش معنادار مقدار هموگلوبین گلیکولیزه را با ((p<0.05 و آزمون ویلکاکسون کاهش معنادار تعداد رفتارهای ناسازگار در گروه آزمون پس­از مداخله را نشان­دادند ((p<0.05.

 

نتیجه­گیری: استفاده از برنامه طراحی­شده در قالب الگوی سازگاری «روی» برای افزایش سازگاری فیزیولوژیک بیماران  دیابتی نوع دو در ارائه مراقبت پرستاری پیشنهاد می­شود.

متن کامل [PDF 251 kb]   (2048 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb