دوره 15، شماره 74 - ( 2-1387 )                   جلد 15 شماره 74 صفحات 11-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khavanin A, najafi P, Pilehvarian A, Asilian H, Akbary M, ghods S. Assessment of Potential Changes in Auditory Brain Stem Response of Rabbit after Exposure to Mobile Phone Waves and Possibility of Adaptation. Daneshvar Medicine. 2008; 15 (74) :11-16
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-243-fa.html
خوانین علی، نجفی پروین، پیله‌وریان علی‌اصغر، اصیلیان حسن، اکبری مهدی، قدس شیوا. ارزیابی تغییرات عملکرد راه شنیداری ساقه مغز خرگوش پس از مواجهه با امواج تلفن همراه و امکان تطابق‌‌پذیری آن. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1387; 15 (74) :11-16

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-243-fa.html


استاديار دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (8774 مشاهده)

 

  وصول: 3/3/85

  ‌ارسال ‌اصلاحات: 7/9/85

 

 

 

مقدمه: استفاده روزافزون از تلفن‌‌های همراه باعث توجه گسترده پژوهشگران به آثار زیستی ناشی از آن شده‌‌است. از آن‌جا که گوشی تلفن همراه در هنگام استفاده در نزدیکی گوش و لوب گیجگاهی قرار می‌‌گیرد و فاصله آنتن تا گوش داخلی فقط چند سانتی‌متر است، این پژوهش برای اولین بار در کشور به منظور بررسی تغییرات بالقوه در عملکرد راه شنیداری ساقه مغز بعد از مواجهه با مشابه‌ساز امواج تلفن همراه انجام گرفته‌‌است.

  روش بررسی: این پژوهش به روش تجربی با آزمایش شنوایی خرگوش نر به روش پتانسیل برانگیخته ساقه مغز ABR) : Auditory Brainstem Response ) انجام شده‌‌است، که از آزمون‌های متداول در بررسی تغییرات و راء حلزونی و راه شنیداری ساقه مغز است. زمان ﺗﺄخیر موج پنج ABR ، برانگیخته با محرک کلیک و محرک تون برست (در فرکانس‌‌های مختلف) در شدت‌‌های 70 و 100 دسی‌بل قبل و 16 ساعت بعد از اتمام تابش‌‌گیری (یک و دو هفته)، در حیوانات اندازه‌‌گیری و ثبت شده‌‌است.

  نتایج: در پایان هفته اول پرتو‌دهی زمان ﺗﺄخیر موج پنج در تمامی فرکانس‌‌های مورد آزمایش به میزان بیش‌تر از 2/0 میلی‌ثانیه افزایش یافته بود. در پایان هفته دوم پرتودهی زمان ﺗﺄخیر موج پنج در فرکانس‌‌ها ی (500 و 1000 هرتز) تا حدود زیادی ثابت باقی مانده بود ولی در فرکانس‌‌های (2000-4000 و 8000 هرتز) کاهش یافته و به مقادیر قبل از پرتودهی نزدیک شده بود. تحلیل آماری، تفاوت معناداری بین زمان ﺗﺄخیر موج پنج در قبل و بعد از پرتودهی نشان نداده است (05/0< (p .

  نتیجه‌‌گیری: کاهش زمان ﺗﺄخیر موج پنج در فرکانس‌‌های 8000 - 2000 هرتز در پایان هفته دوم مواجهه نسبت به هفته اول و نزدیک‌‌شدن به حد طبیعی (قبل از مواجهه) می‌تواند نشان‌‌دهنده تطابق و برگشت‌‌پذیری شنوایی حیوانات در این فرکانس‌‌ها بعد از دو هفته پرتودهی باشد، هر چند که اثبات کامل آن نیازمند تحقیقات بیش‌تر و طولانی تراست.

متن کامل [PDF 373 kb]   (1029 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb