دوره 15، شماره 74 - ( 2-1387 )                   جلد 15 شماره 74 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

hojat M, Sirati Nir M, Khaghanizade M, Karimizarchi M. A Survey of Hospital Disaster Management in Medical Science Universities. Daneshvar Medicine. 2008; 15 (74) :1-10
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-242-fa.html
حجت محسن، سیرتی‌نیر مسعود، خاقانی‌زاده مرتضی، کریمی‌زارچی محمود. بررسی میزان آمادگی مقابله با حوادث غیر‌مترقبه در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه‌های علوم پزشکی. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1387; 15 (74) :1-10

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-242-fa.html


مربي دانشکده پرستاری دانشگاه علوم‌پزشکی جهرم
چکیده:   (13990 مشاهده)

 

 

 

  

مقدمه : دن ی ا ی ما هر روز تحت تأث ی ر حوادث طبیعی و غیرطبیعی است که عموماً به بحران تبد ی ل شده ، به نقطه عطفی جهت ایجاد تغییرات کوچک و بزرگ در زندگی بشر تبدیل می‌گردند. کشور ما به علت وسعت، موقعیت جغرافیایی و تنوع اقلیمی جزء یکی از ده کشور بلاخیز جهان محسوب می‌گردد. شهر تهران نیز از بدو ت أ سیس تاکنون ، حوادث غیرمترقبه زیادی را پشت سر گذاشته ‌‌است. اصولاً بخش بهداشت و درمان یک قسمت فعال در مدیریت فاجعه و یک بخش جدایی ‌‌ ناپذیر از برنامه سلامت ملی است. بیمارستان‌‌ها ن ی ز به عنوان اساسی‌‌ترین و مهم‌ترین مؤسسات درمانی باید قبل از وقوع حوادث از آمادگی لازم و کافی برخودار ب اشند تا بتوانند در هنگام رویارویی با بحران ، پاسخگویی صحیح و سریع به حادثه را تضمین کن ند. به همین منظور ، مطالعه حاضر با هدف «تعیین میزان آمادگی مقابله با حوادث غیرمترقبه در بیمارستان‌‌های تابع دانشگاه‌‌های علوم پزشکی شهر تهران» طراحی و انجام شده‌‌است .

  مواد و روش کار: این مطالعه یک پژوهش توصیفی - مقطعی است که بر روی 13 بیمارستان عمومی - آموزشی تابع دانشگاه‌‌های علوم پزشکی شهر تهران (شهید بهشتی، ایران، تهران) که بیش از صد تخت دارند انجام شده‌‌است. در تحقیق حاضر جهت جمع‌‌آوری اطلاعات از چک‌‌لیست مشاهده‌‌ای محقق‌‌ساز 210 سؤالی استفاده گردیده‌‌ که برای هر ده هدف 6 حیطه تجهیزات، نیروی انسانی، فضای فیزیکی، ساختار و تشکیلات، پروتکل‌‌ها و نمودار عملکرد در نظر گرفته شده‌‌است. روایی ابزار مورد استفاده از روش محتوایی و صوری و پایایی آن با کمک آزمون کاپا (8/0) در حد خوب برآورد گردید.

  نتایج: به‌طور کلی، میزان آمادگی واحدهای پژوهش از نظر پذیرش، انتقال و تخلیه به ترتیب با نمره 32/38 و 63/39 درصد در حد ضعیف، و از نظر اورژانس، ترافیک، ارتباطات، نیروی انسانی، و مدیریت به ترتیب با نمرات 20/48، 33/52، 14/52، 80/43، 17/48 درصد در حد متوسط ارزیابی گردید؛ اما از نظر امنیت، آموزش و پشتیبانی با نمره 19/61، 65/66، 97/68 درصد در حد خوب ارزیابی شدند. کم‌ترین امتیاز مربوط به بخش پذیرش و بیش‌ترین امتیاز مربوط به واحد پشتیبانی است. در مجموع نیز واحدهای پژوهش نمره 94/51 را کسب کردند که بیانگر قرار گرفتن در حد متوسط آمادگی است.

متن کامل [PDF 276 kb]   (1077 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb