دوره 17، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1389 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 11-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rajaeefard A, mohammadbeigi A, mohammadi M, joulaee H, alipour H. Evaluation of risk factors in preterm delivery and impact of education in its prevention . DMed. 2010; 17 (1) :11-18
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-24-fa.html
رجائی فرد عبدالرضا، محمد بیگی ابوالفضل، محمدی مهدی، جولائی حسن، علی پور حمزه. بررسی فاکتورهای خطر زایمان زودرس و تأثیر آموزش بر پیشگیری از آن. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1389; 17 (1) :11-18

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-24-fa.html


، beigi60@gmail.com
چکیده:   (22546 مشاهده)

  مقدمه و هدف: زایمان زودرس یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری و مرگ‌ومیر نوزادی است. چنین نوزادانی عموماً کم‌وزن بوده و به مراقبت‌های ویژه و هزینه‌های گزاف درمانی نیاز دارند. پژوهش حاضر تلاشی در جهت بررسی عوامل خطر زایمان زودرس و میزان موفقیت یک برنامه آموزشی در پیش‌گیری از آن است.

 

  مواد و روش کار : در این پژوهش 1117 زن باردار مراجعه‌کننده به 36 مرکز بهداشتی شهر شیراز، براساس عوامل خطر و پرسش‌نامه غربالگری زایمان زودرس، به دو گروه کم‌خطر (598 نفر) و پرخطر (519 نفر) تقسیم شدند. سپس زنان گروه پر خطر را تحت آموزش و مراقبت ویژه جهت پیشگیری از زایمان زودرس قرار دادیم. در آموزش مادران از پمفلت آموزشی و آموزش چهره به چهره استفاده شد. در تحلیل داده‌ها علاوه بر آزمون کای اسکوئر از رگرسیون لجستیک چندگانه و رگرسیون لجستیک کاکس استفاده شد.

 

  نتایج: میزان بروز زایمان زودرس در گروه کم‌خطر1/3 درصد و در گروه پرخطر 7/14 درصد محاسبه شد. نسبت نوزادان نارس در گروه کم‌خطر و پرخطر به ترتیب 7/0 و 5/6 درصد به دست آمد. مهم‌ترین علل مؤثر بر کاهش مدت بارداری و بروز زایمان زودرس به ترتیب باز شدن بیشتر از یک سانتی‌متر دهانه رحم، انقباضات زودرس رحمی، حاملگی چندقلو و مصرف سیگار بودند ( 01/0 P < ). در مواردی که برنامه‌های آموزشی در سنین پائین‌تر حاملگی ارائه شده بود، اثر بیشتری در پیش‌گیری از زایمان زودرس مــــشاهده شد (05/0 P < ). براساس یافته‌های این تحقیق، اثر آموزش در جلوگیری از دردهای زودرس زایمانی در حضور اعتیاد به سیگار، حاملگی چندقلو و انقباضات زودرس رحمی بیشتر است.

 

  نتیجه گیری : نتایج به دست آمده نشان می دهد، اجرای برنامه پیش‌گیری از زایمان زودرس می-تواند به کاهش میزان بروز زایمان زودرس، میزان مرگ‌ومیر نوزادی و افزایش وزن نوزادان منجر شود. برنامه آموزشی ارائه‌شده در این پژوهش به‌عنوان بخشی از برنامه مراقبت‌های ویژه دوران بارداری زنان گروه پرخطر در مراکز بهداشتی استان فارس در نظر گرفته شده است.

متن کامل [PDF 281 kb]   (2009 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb