دوره 28، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1399 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 24-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shahrjerdi S. The effect of eight-week pilates and thermomechanical massage on vital sign, inflammatory markers and quality of life and mental health in women with hypertension. DMed. 2020; 28 (1) :24-37
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2253-fa.html
شهرجردی شهناز. تأثیر هشت هفته پیلاتس و ماساژ حرارتی-مکانیکی بر علائم حیاتی، شاخص التهابی، کیفیت زندگی و سلامت روان زنان مبتلا به پر فشاری خون. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1399; 28 (1) :24-37

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2253-fa.html


استادیار، گروه فیزیولوژی و آسیب‌شناسی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه اراک، اراک، ایران
چکیده:   (156 مشاهده)
مقدمه و هدف: پرفشاری خون حوادث قلبی عروقی را حدود 2 تا 3 برابر در فرد افزایش می‌دهد. هدف این پژوهش تأثیر پیلاتس و ماساژ حرارتی- مکانیکی بر علائم حیاتی، شاخص التهابی و کیفیت زندگی و سلامت روان زنان مبتلا به پرفشاری خون است.
مواد و روش ها: در این تحقیق نیمه تجربی، از بین زنان مبتلا به پر فشاری خون مراجعه کننده به کلینیک های داخلی شهرستان اراک، تعداد 45 نفر انتخاب و به طور تصادفی در سه گروه پیلاتس، ماساژ حرارتی-مکانیکی و کنترل قرار گرفتند. گروه پیلاتس و ماساژ به مدت 8 هفته (3 جلسه در هفته و هر جلسه 45-40 دقیقه) انجام دادند؛ اما گروه کنترل در طول این دوره فعالیت ورزشی منظمی نداشتند. سطح سرمی پروتئین واکنشگر C، ضربان قلب و میزان فشارخون اندازه گیری شدند و همچنین پرسشنامه های کیفیت زندگی و سلامت روان تکمیل شدند. تحلیل داده ها به کمک نرم افزار نسخه  25 با استفاده از آزمون های t زوجی شده و تحلیل واریانس یک طرفه و در سطح معنی داری 05/0 انجام شد.
نتایج: نتایج نشان داد میزان فشارخون سیستولیک و دیاستولیک (02/0=p) و فاکتور التهابی (02/0=p) در هر دو گروه کاهش معناداری داشتند. همچنین بین گروه‌های پیلاتس و ماساژ حرارتی-مکانیکی و کنترل تفاوت معنادار بود؛ اما اثرات معناداری در تعداد ضربان قلب وجود نداشت (34/0=p). بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان در گروه‌های تجربی نسبت به گروه کنترل وجود داشت.
نتیجه‌گیری: هشت هفته پیلاتس تأثیر بیشتری بر میزان فشارخون و شاخص التهابی گذاشته اما تأثیر بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان با ماساژ حرارتی-مکانیکی بیشتر از پیلاتس بوده است.

متن کامل [PDF 907 kb]   (69 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb