دوره 28، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1399 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 12-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradi J, Sepahvand T. The relationship between commitment to physical activity, perceived motor competence, and generalized anxiety disorder in adolescents. DMed. 2020; 28 (1) :12-23
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2252-fa.html
مرادی جلیل، سپهوند تورج. ارتباط تعهد به فعالیت بدنی، شایستگی حرکتی ادراک شده و اختلال اضطراب فراگیر در نوجوانان. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1399; 28 (1) :12-23

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2252-fa.html


گروه رفتار حرکتی و روان شناسی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه اراک، اراک، ایران
چکیده:   (169 مشاهده)
مقدمه و هدف: مطالعات نشان داده است که سطح فعالیت بدنی و شایستگی حرکتی با متغیرهای روان   شناختی مانند اضطراب ارتباط دارد. هدف از پژوهش حاضر بررسی ارتباط تعهد به فعالیت بدنی، شایستگی حرکتی ادراک شده و اختلال اضطراب فراگیر در نوجوانان بود.
مواد و روش ها: روش این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی و جامعه  آماری آن شامل کلیه دانش‌آموزان دختر مقطع راهنمایی استان مرکزی بود. نمونه آماری شامل 150 نفر از دانش   آموزان دختر مقطع راهنمایی شهر اراک بود که با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان پرسشنامه شایستگی حرکتی نوجوانان، مقیاس تعهد به فعالیت بدنی نوجوانان و پرسشنامه اضطراب فراگیر را تکمیل نمودند. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیره انجام شد.
نتایج: نتایج همبستگی پیرسون نشان داد که بین تعهد به فعالیت بدنی و شایستگی حرکتی ادراک   شده ارتباط مستقیم و معناداری وجود دارد (05/0>P)؛ اما بین این متغیرها و اختلال اضطراب فراگیر در نوجوانان همبستگی معکوس و معناداری وجود دارد (05/0>P). هم‌چنین نتایج رگرسیون چندمتغیره نشان داد که می‌توان بر اساس متغیرهای تعهد به فعالیت بدنی و شایستگی حرکتی ادراک   شده به‌صورت معناداری اختلال اضطراب فراگیر را در نوجوانان پیش‌بینی نمود.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش حاضر می‌توان نتیجه گرفت که افزایش در تعهد به فعالیت بدنی و شایستگی حرکتی با کاهش اختلال اضطراب فراگیر در نوجوانان همراه است. بنابراین برای پیشگیری از اختلال اضطراب فراگیر تشویق و برنامه   ریزی جهت انجام و تداوم فعالیت   های بدنی و افزایش شایستگی حرکتی ضروری است.
متن کامل [PDF 795 kb]   (84 دریافت)    

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb