دوره 28، شماره 2 - ( تیر ماه 1399 )                   جلد 28 شماره 2 صفحات 1-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shakiba M, Ashrafi F. Evaluation of prevalence of MepA, MdeA, NorA and NorC genes in Staphylococcus aureus strains isolated from Tehran hospitals. DMed. 2020; 28 (2) :1-13
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2245-fa.html
شکیبا مریم، اشرفی فاطمه. بررسی شیوع ژنهای MepA, MDeA, NorA و NorC در سویه های استافیلوکوکوس اورئوس جداسازی شده از بیمارستانهای شهر تهران. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1399; 28 (2) :1-13

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2245-fa.html


گروه بیولوژی، واحد تهران شمال، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (129 مشاهده)
مقدمه و هدف: امروزه برخی از سویه‌های استافیلوکوک که به سویه‌های استافیلوکوکی مقاوم به متیسیلین و یا به اختصار MRSA معروف هستند، عفونت‌هایی را ایجاد می‌کنند که به روش‌های درمانی و آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم مقاوم هستند. یکی از مهمترین دلایل این مقاومت وجود پمپهای افلاکس مقاومت دارویی در این سویه‌ها است. هدف از انجام این پروژه بررسی میزان شیوع ژنهای پمپ افلاکس NorA، NorC، MdeA و MepA در سویه‌های بالینی استافیلوکوکوس اورئوس بود.
مواد و روش ها: 250 نمونه بالینی از بیمارستانهای شهر تهران جداسازی گردید و با استفاده از روش‌های میکروب‌شناسی سویه‌های استافیلوکوک اورئوس شناسایی شدند. نتایج جداسازی میکروبی نشان داد که 50 نمونه (20%) از نمونه‌های جداسازی شده متعلق به ایزوله های استافیلوکوکوس اورئوس است. سپس با استفاده از روش‌های دیسک دفیوژن میزان مقاومت سویه‌های استافیلوکوکوس اورئوس به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف بررسی شد. استخراج DNA از سویه‌ها صورت گرفت و واکنش PCR جهت بررسی وجود ژنهای NorA، NorC، MdeA و MepA انجام گردید.
نتایج: 68 درصد سویه‌ها مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) و 56 درصد از سویه‌های MRSA به سیپروفلوکساسین هم مقاوم هستند. همچنین نتایج PCR نشان داد که میزان شیوع ژنهای NorA، NorC، MdeA و MepA در سویه‌های مقاوم به سیپروفلوکساسین استافیلوکوکوس اورئوس به ترتیب 60 درصد، 16 درصد، 6 درصد و 10 درصد است.
نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع ژنهای پمپ افلاکس در سویه های مقاوم به سیپروفلوکساسین و متیسیلین، می‌باید از راهکارهایی بهتر در مورد پیشگیری و درمان عفونت‌های مرتبط با سویه‌های مقاوم به متیسیلین استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: استافیلوکوکوس اورئوس، NorA، NorC، MdeA، MepA
متن کامل [PDF 889 kb]   (12 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb