دوره 28، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1399 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahedi P, Madadi M, Ferdoosi khosroshahi A. Comparative study of the proliferation potency of adipose tissue derived stem cells from infrapatellar area, subcutaneous adipose tissue and tail fat pad in a sheep animal model. DMed. 2020; 28 (1) :1-11
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2225-fa.html
واحدی پرویز، مددی مسعود، فردوسی خسروشاهی احد. مقایسه پتانسیل تکثیری سلولهای بنیادی مشتق از بافت چربی ناحیه دنبه، اینفرا پاتلا و زیر پوستی در مدل حیوانی گوسفند. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1399; 28 (1) :1-11

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2225-fa.html


گروه علوم تشریح، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، مراغه، ایران
چکیده:   (304 مشاهده)
مقدمه و هدف: سلولهای بنیادی از منابع مختلفی به دست می آیند و به دلیل نقش آنها در درمان و بهبود بافت های آسیب دیده شناسایی منابع سلولهای بنیادی و بررسی آنها از نظر پژوهشگران بسیار با اهمیت می باشد، لذا هدف از این مطالعه شناسایی منابع بافتی ایده آل و به دست آوردن سلولهای بنیادی با پتانسیل تکثیری و تمایزی مناسب می باشد.
مواد و روش ها: نمونه بافت در کشتارگاه از ناحیه دنبه، زیر جلدی و اینفراپاتلای گوسفند نر با سن 2 ساله برداشته شد و نمونه ها در آزمایشگاه تکه تکه شدند و تحت تأثیر آنزیم کلاژناز قرار گرفتند؛ و سلولها با لام نئوبار زیر میکروسکوپ اینورت شمارش شدند و به تعداد 105 سلول به هر فلاسک کشت داده شدند و برای تعیین مدت دو برابر شدن سلولها از فرمول پترسون Td=Tlg2/lg(Nt/N0)  استفاده شد. داده ها با استفاده از آنالیز واریانس تحلیل شدند (05/0P>).
نتایج: یافته ها نشان دادند که سلولهای بنیادی به دست آمده از هر سه ناحیه در پاساژهای اولیه توان تکثیری و مورفولوژی مشابه به هم داشتند ولی در پاساژهای بالاتر، سلولهای به دست آمده از بافت چربی ناحیه اینفراپاتلا در مقایسه با سلولهای زیرپوستی و دنبه در مدت زمان کمتری به ظرفیت تکثیری 80%(confluenc) رسیدند.
نتیجه‌گیری: نتیجه‌گیری می شود که سلولهای بنیادی ناحیه ایفرا پاتلا در مقایسه با سلولهای بافت چربی سایر نواحی، برای مدت طولانی پتانسیل تکثیری خودشان را حفظ می‌کنند لذا بافت چربی ناحیه اینفرا پاتلا یک منبع ایده ال برای تهیه سلولهای بنیادی می تواند باشد.
متن کامل [PDF 792 kb]   (96 دریافت)    

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb