دوره 27، شماره 5 - ( دی ماه 1398 )                   جلد 27 شماره 5 صفحات 35-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kashef M, Mahmoudi K, Salehpour M, Moonikh K. The effect of high-intensity interval training (HIIT) and quercetin supplementation on dimension and functional left ventricular adaptations in men with hypertension and CAD after PCI. DMed. 2019; 27 (5) :35-48
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2154-fa.html
کاشف مجید، محمودی خلیل، صالح پور مجتبی، مُنیخ خلیل اله. تأثیر 8 هفته تمرین تناوبی شدید و مصرف مکمل کوئرستین (ترکیبی و جداگانه) بر سازگاری‌های ابعادی و عملکردی بطن چپ در مردان مبتلا به پرفشارخونی و CAD پس از PCI. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1398; 27 (5) :35-48

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2154-fa.html


چکیده:   (156 مشاهده)
مقدمه: در این مطالعه تأثیر 8 هفته تمرین تناوبی شدید و مصرف مکمل کوئرستین بر سازگاری‌های ابعادی و عملکردی بطن چپ در مردان مبتلا به پرفشارخونی و CAD پس از PCI بررسی شد.
 
مواد و روش‌ها: در این مطالعه نیمه تجربی، دو سو کور و کنترل شده با دارونما، 34 مرد مبتلا به پرفشارخونی و CAD پس از عمل PCA(سنین 40 -60 سال) به طور تصادفی در سه گروه کوئرستین (11=تعداد)، تمرین تناوبی شدید+کوئرستین (12=تعداد) و تمرین تناوبی شدید+دارونما (11=تعداد) تقسیم شدند و به مدت 8 هفته به انجام تمرین تناوبی شدید (30 ثانیه فعالیت و 30 ثانیه استراحت) و مصرف روزانه 250 میلی‌گرم کوئرستین یا دارونما پرداختند. برای بررسی عوامل مورفولوژیک از قبیل، قطر پایان دیاستولی، قطر پایان سیستولی، کسر تزریقی (EF) و عملکرد دیاستولی (E/A) بطن چپ از اکوکاردیوگرافی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یک راهه و تی همبسته در سطح آلفای 5 درصد تجزیه و تحلیل شد.
 
یافته‌ها: افزایش معنی‌دار ابعاد بطن چپ سیستولی و دیاستولی در گروه تمرین تناوبی شدید+کوئرستین (05/0p<) و افزایش معنی‌دار عملکرد سیستولی و دیاستولی بطن چپ گروه تمرین تناوبی شدید+کوئرستین، تمرین تناوبی شدید+دارونما و کوئرستین وجود داشت (05/0p<). اختلاف معنی‌داری بین سه گروه در میانگین تغییرات هیچ یک از شاخص‌ها به دست نیامد (05/0<P).
 
نتیجه‌گیری:  تمرین تناوبی شدید به همراه مصرف مکمل کوئرستین می‌تواند سبب بهبود ابعاد و عملکرد بطن چپ در مردان مبتلا به پرفشارخونی و CAD پس از عمل PCI شود. در حالی که استفاده جداگانه از تمرین و کوئرستین بدون تأثیر بر ابعاد بطن چپ موجب افزایش عملکرد بطن می‌شوند.
 
متن کامل [PDF 995 kb]   (13 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb