دوره 27، شماره 5 - ( دی ماه 1398 )                   جلد 27 شماره 5 صفحات 17-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vafa A, Faghihzadeh S, Ghafarpour S, Behboodi H, Zamani M S, Ghazanfari T. Methylation of IFN-γ in sulfur mustard-exposed patients. DMed. 2019; 27 (5) :17-24
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2152-fa.html
وفا اشرف، فقیه زاده سقراط، غفارپور سارا، بهبودی حسین، صابر زمانی محمد، غضنفری طوبی. متیلاسیون ژن اینترفرون گاما در بیماران مواجهه یافته با سولفورموستارد. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1398; 27 (5) :17-24

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2152-fa.html


چکیده:   (123 مشاهده)
مقدمه و هدف: اینترفرون گاما یکی از سایتوکینهای مهم در بروز بیماریهای التهابی مزمن ریوی مانند آسم و COPD است. متیلاسیون نواحی CPG پروموتری این ژن می‌تواند تحت تاثیر موادشیمیایی و سمی مختلف دچار تغییر‌شود که این تغییرات در بروز بیماری‌های مزمن ریوی و شدت آن نقش دارد. در این مطالعه به بررسی اثر ماده شیمیایی سولفورموستارد بر وضعیت متیلاسیون پروموتر ژن اینترفرون گاما و ارتباط آن با شدت بیماری ریوی در جانبازان شیمیایی با مشکلات تاخیری ریوی پرداخته شده است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه، 46 فرد مواجهه یافته با علائم خفیف تا متوسط ریوی، 45 فرد مواجهه یافته با علائم شدید ریوی و 41فرد مواجهه نیافته بهعنوان گروه کنترل انتخاب شدند.کیفیت و کمیت DNAهای استخراج ‌شده از خون این افراد موردبررسی قرارگرفته و نمونه‌های مناسب پس از تیمار با  بیسولفیت ازنظر وضعیت متیلاسیون پروموتر ژن IFN-γ از طریق تست MSP مورد بررسی قرار گرفتند.
 
نتایج: سطح متیلاسیون پروموتور ژن IFN-γ در گروه مواجهه یافته با مشکلات خفیف تا متوسط افزایش معناداری و در گروه مواجهه یافته با مشکلات شدیدکاهش معناداری نسبت به گروه کنترل داشت. سطح فاکتورهای اسپیرومتری در افراد دارای DNA متیله بیش از افراد دارای DNA غیر متیله بود.
 
نتیجهگیری: با توجه به یافته‌های به دست آمده می‌توان پیشنهاد داد که افزایش متیلاسیون نواحی پروموتوری و احتمالا تغییر بیان ژنIFN-γ در مواجهه یافتگان با گاز خردل می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی عملکرد ریه داشته باشد.
متن کامل [PDF 664 kb]   (7 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb