دوره 27، شماره 3 - ( شهریور ماه 1398 )                   جلد 27 شماره 3 صفحات 17-26 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri S, Safaie Qamsari E, Ebadollahi S, Sharifzadeh Z. Production of recombinant human single chain anti-4-1BB molecule antibody in Escherichia coli. DMed. 2019; 27 (3) :17-26
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2100-fa.html
باقری سلمان، صفایی المیرا، عباداللهی شیما، شریف زاده زهرا. تولید قطعات آنتی‌بادی نوترکیب انسانی تک-زنجیره ضد مولکول 4-1BB در باکتری اشریشیاکلی. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1398; 27 (3) :17-26

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2100-fa.html


بخش ایمونولوژی، انستیتو پاستور ایران، تهران، ایران
چکیده:   (807 مشاهده)
مقدمه و هدف: آنتی ­بادی­های منوکلونال علیه 4-1BB در درمان بیماری­های اتوایمیون، عفونت­های ویروسی و همچنین ایمونوتراپی سرطان­ها کاربرد دارند. آنتی بادی­های منوکلونال موشی به علت وجود مشکلاتی از قبیل ایمنی­ زایی و اندازه بزرگ، کارایی محدودی در بالین دارند. قطعات آنتی­ بادی کاملاً انسانی از قبیل قطعات scFv می­توانند جایگزین خوبی برای کاربردهای ایمنی­ درمانی باشند. هدف از این مطالعه تولید قطعات آنتی ­بادی تک­زنجیره­ای انسانی بر ضد 4-1BB به منظور استفاده از آن در ایمنی‌درمانی سرطان است.
 
مواد و روش‌ها: در مطالعه­ی حاضر ژن scFv انسانی علیه 4-1BB در وکتور pET-22(+) کلون شده و در باکتری E. coli TOP 10F بیان شد. تائید اولیه scFv تولید شده توسط وسترن بلات و الایزا انجام شد. در ادامه عملکرد این آنتی‌بادی در تحریک سلول­های بیان‌کننده 4-1BB با بررسی میزان بیان CD69 در سطح سلول­ها، بیان mRNA و تولید پروتئینIL-2 مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
نتایج: نتایج این پژوهش نشان دادند که ژن scFv طراحی‌شده در میزبان باکتریایی، بیان شده و قادر به شناسایی آنتی­ژن 4-1BB است. تیمار سلول­های CCRF-CEM با scFv ضد 4-1BB موجب القای تولید سایتوکاین IL-2 شده و بیان CD69 را بر سطح سلول‌های هدف افزایش می‌دهد.
 
بحث و نتیجه­ گیری: آنتی­ بادی تک­ زنجیره ای انسانی علیه 4-1BB به خوبی در سیستم بیانی باکتری E. coli تولید شده و قادر به شناسایی آنتی­ ژن هدف و فعال­سازی سلول­های CCRF-CEM است. از این آنتی­ بادی نوترکیب می­توان در مطالعات بعدی جهت فعال­سازی سلول­های T در روش‌های سلول­ درمانی سرطان استفاده نمود.
 
متن کامل [PDF 1051 kb]   (114 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فارماکولوژی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb