دوره 18، شماره 91 - ( 12-1389 )                   جلد 18 شماره 91 صفحات 45-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akbarzadeh Bagheban A, Nasiri M, Alavi Majd H. Estimation of target doses by MCPMod method in dose-response studies. Daneshvar Medicine. 2011; 18 (91) :45-52
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-208-fa.html
اکبرزاده باغبان علیرضا، نصیری ملیحه، علوی مجد حمید. برآورد دوزهای هدف با استفاده از روش MCPMod در مطالعات دوز-پاسخ. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1389; 18 (91) :45-52

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-208-fa.html


استاديار گروه آمارزیستی دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی
چکیده:   (7058 مشاهده)

مقدمه و هدف: تعیین مدل مناسب و درنهایت برآورد دوزهای دقیق از اهداف کلیدی در مطالعات   دوز-پاسخ است.  روش MCPMod، روشی جدید است که در انتخاب مدل مناسب و براورد دوزهای هدف استفاده­می­شود و محدودیت روش­های موجود را ندارد؛ در این روش، انتخاب مدل بر­مبنای آزمون فرض انجام­می­شود و یکی از فرض­های اساسی مطالعات دوز-پاسخ که افزایشی­بودن میانگین پاسخ هاست، در­نظر­گرفته­می­شود.  هدف این مطالعه، تعیین مجموعه مدل­های مناسب با استفاده از روش  MCPMod و براورد میانه و بیشترین دوز مؤثر در داروی آنتی­اسپاسمودیک است.

 

مواد و روش­ها: در این تحقیق، 7 دوز داروی آنتی­اسپاسمودیک و در هر دوز ده خوکچه هندی بررسی­شدند.  همچنین از آماره

 برای انتخاب مدل استفاده­شد و پنج مدل خطی، ایماکس، لگ خطی، نمایی و لجستیک برای برازش به داده­ها در­نظر­گرفته­شد. در­نهایت برای براورد میانه و بیشترین دوز موثر، از روش MCPMod  استفاده و تحلیل داده­ها به کمک نرم­افزار R انجام­شد.

 

یافته­ها: در تمام مدل­ها آزمون فرض معنادار شد و آماره  بیشتر از مقدار مبنا بود .  بیشترین آماره  مربوط به مدل ایماکس و برابر با 21/10 بود.  میانه دوز موثر 5-10 17 و بیشترین دوز موثر 007/0 برآوردشد.

 

نتیجه­گیری: با توجه به انعطاف­پذیر­بودن روش MCPMod،  به­نظر­می­رسد که این روش برای انتخاب مدل و در­نهایت براورد دقیق دوزهای هدف در مطالعات دوز-پاسخ، روشی مناسب و کاراست.

متن کامل [PDF 187 kb]   (1013 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb