دوره 27، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1398 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 37-46 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari A, Farajpour Khazaei S, Alipour M. Effect of one-month concurrent training with or without caffeine supplementation on resting energy expenditure and leptin resistance in overweight women . DMed. 2019; 27 (1) :37-46
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2061-fa.html
جعفری افشار، فرج‌پور خزاعی سارا، علیپور محمدرضا. اثر یک ماه تمرین ترکیبی با مکمل دهی کافئین و بدون آن بر هزینه انرژی استراحت و مقاومت به لپتین زنان مبتلا به اضافه‌وزن. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1398; 27 (1) :37-46

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2061-fa.html


گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (1373 مشاهده)
مقدمه و هدف: مقاومت به لپتین عامل خطر مهمی برای چاقی به حساب می‌آید. لذا هدف از پژوهش حاضر، تعیین اثر یک ماه تمرین ترکیبی با و بدون مصرف کافئین بر هزینه انرژی استراحت و مقاومت به لپتین زنان دارای اضافه­وزن بود.
 
مواد و روش­ها: 20 زن غیر ورزشکار دارای اضافه‌وزن در قالب یک طرح نیمه تجربی دو گروهی پیش‌آزمون-پس‌آزمون به مدت چهار هفته در یک دوره تمرینات ترکیبی (3 جلسۀ 5/1 ساعته در هفته، تمرینات ایروبیک با شدت بین 85-65% ضربان قلب ذخیره و تمرینات مقاومتی با شدت 70-75 درصد یک تکرار بیشینه) با و بدون مکمل دهی کافئین (5 میلی‌گرم در کیلوگرم وزن بدن در روز) شرکت کردند. تغییرات هزینه انرژی استراحتی و مقاومت به لپتین طی دو مرحله (حالت پایه و 24 ساعت پس از اتمام دورۀ تمرینات) اندازه‌گیری شد.
 
نتایج: یافته‌ها حاکی که سطوح لپتین ناشتای سرمی پس از یک ماه در هر دو گروه کاهش معنی‌داری می‌یابد (04/0P=)، ولی میزان کاهش بین دو گروه تفاوت معنی­داری نداشت. هم­چنین؛ مکمل دهی کافئین همراه با تمرینات ترکیبی توانست انرژی مصرفی استراحتی (REE) را افزایش داده و شاخص مقاومت به لپتین را پس از یک ماه کاهش دهد (032/0P=).
 
نتیجه­ گیری: بر اساس یافته­های این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که انجام یک ماه تمرینات ترکیبی ایروبیک-مقاومتی در هر دو گروه، بخصوص با توجه به کاهش بیشتر شاخص­های مورد مطالعه در گروه مصرف­کننده کافئین، امکان دارد از عوامل خطر مربوط به چاقی در دختران دارای اضافه‌وزن جلوگیری نماید.
 
متن کامل [PDF 866 kb]   (267 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb