دوره 27، شماره 1 - ( اردیبهشت ماه 1398 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 19-28 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effectiveness of compassion-focused therapy (CFT) on subjective well-being of students with sleep disorders . DMed. 2019; 27 (1) :19-28
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2059-fa.html
هادیان صفورا، جبل عاملی شیدا. اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت (CFT) بر بهزیستی ذهنی دانشجویان دارای اختلال خواب. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1398; 27 (1) :19-28

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2059-fa.html


چکیده:   (748 مشاهده)
مقدمه و هدف: دانشجویان یکی از گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر مشکلات خواب هستند و شیوع بالای فشارهای روان‌شناختی و عواطف منفی در آنان می‌تواند مخل کیفیت و کمیت خواب باشد. تحقیقات نشان داده است که درمان‌های روان‌شناختی می‌تواند بر بهبود اختلال خواب مؤثر باشد. لذا هدف از پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت بر بهزیستی ذهنی دانشجویان دارای اختلال خواب بود.
 
مواد و روش‌ها: روش این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه دانشجویان دانشگاه پیام نور قهدریجان در سال تحصیلی 96- 1397 بود. از جامعه آماری فوق 30 نفر از دانشجویان دارای اختلال خواب به شیوه نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند (15 نفر برای هر گروه). مشارکت‌کنندگان در گروه آزمایش 8 جلسه 90 دقیقه‌ای درمان متمرکز بر شفقت را به صورت گروهی دریافت کردند. در حالی که گروه کنترل هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند. هر دو گروه پرسشنامه بهزیستی ذهنی و پرسشنامه اختلال خواب را در دو مرحله پیش‌آزمون و پس‌آزمون تکمیل نمودند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS -16 و با استفاده از تحلیل کوواریانس چند متغیره (مانکوا) و تک متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
 
نتایج: نتایج بیانگر تفاوت معنادار بین دو گروه آزمایش و کنترل در متغیر پژوهش بود (00۲/0=P). همچنین این مداخله بر مؤلفه‌های بهزیستی ذهنی(عواطف مثبت و منفی) نیز تأثیر داشت (05/0>P).
 
نتیجه‌گیری: بنا بر یافته‌های این پژوهش درمان متمرکز بر شفقت درمان مؤثری بر روی بهزیستی ذهنی دانشجویان است. لذا انجام مداخلات بر اساس این رویکرد می‌تواند برای دانشجویان دارای اختلال خواب مفید باشد.
متن کامل [PDF 891 kb]   (290 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb