دوره 26، شماره 6 - ( اسفند ماه 1397 )                   جلد 26 شماره 6 صفحات 9-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Feizabadi E, Zavaran Hosseini A, Soudi S, Khosrojerdi A. Studying the role of chitosan nanoparticle loaded with Leishmania major Secretory and excretory antigens on the number of apoptotic macrophages in parasite sensitive mouse.. DMed. 2019; 26 (6) :9-18
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2036-fa.html
فیض‌آبادی الهام، زواران حسینی احمد، صعودی سارا، خسروجردی آرزو. بررسی نقش نانوذره کیتوزان (Chitosan) همراه شده با پروتئین‌های ترشحی-تراوشی لیشمانیا ماژور بر میزان اپوپتوز ماکروفاژهای موشی حساس شده با انگل. دانشور پزشکی. 1397; 26 (6) :9-18

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2036-fa.html


گروه ایمنی شناسی پزشکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (877 مشاهده)
مقدمه و هدف: لیشمانیوز یک معضل بهداشت عمومی است که  توسط گونه­ های مختلف لیشمانیا ایجاد می­شود. القای اپوپتوز در ماکروفاژهای آلوده از مکانیسم­های اصلی فرار انگل از سیستم ایمنی است. جلوگیری از اپوپتوز و تقویت توانایی کشندگی ماکروفاژها می­تواند در درمان و یا کنترل لیشمانیوز موثر باشد. در این مطالعه اثر نانوذره کیتوزان همراه شده با  پروتئین­های ترشحی-تراوشی لیشمانیا ماژور بر میزان اپوپتوز ماکروفاژها در مواجهه با لیشمانیا بررسی شده است.
 
مواد و روش­ها: پروتئین­های ترشحی-تراوشی از سوپرناتانت کشت لیشمانیا ماژور جدا شد. محدوده­ وزن مولکولی پروتئینی و غلظت آن به روشSDS-PAGE و برادفورد تعیین گردید. آنتی­­ژن­ها با نانوذره کیتوزان همراه شدند. همراه شدن آنتی­ژن و نانوذره به روش FTIR  تـأیید گردید. سمیت نانوذره بر ماکروفاژها به روش تست MTT تعیین گردید. موش­های آزمون در روزهای 0،10،21 به صورت داخل صفاقی با پروتئین­های ترشحی-تراوشی لیشمانیا ، نانوذره کیتوزان و پروتئین­های ترشحی-تراوشی لیشمانیا همراه شده با نانوذره کیتوزان تیمار شدند. بعد از 28 روز ماکروفاژها جدا شده و درصد اپوپتوز آن­ها در حضور و عدم حضور انگل به روش فلوسیتومتری بررسی گردید.
 
نتایج: بیشینه تولید پروتئین­های ترشحی-تراوشی لیشمانیا ماژور 72 ساعت بعد از کشت انگل است. پروتئین­ها در محدوده 110-35 کیلودالتون قرار دارند. در غلظت 250 μg/ml  بیشترین درصد همراهی با نانوذره برابر%76 دیده می­شود. نتایج MTT عدم سمیت تمامی غلظت­های نانوذره کیتوزان همراه شده با پروتیین های ترشحی-تراوشی را  تایید کرد. نتایج حاصل از سنجش اپوپتوز به روش انکسین نشان داد که میزان اپوپتوز در ماکروفاژهای تیمار شده با نانوذره کیتوزان و کیتوزان همراه شده با پروتیین‌های ترشحی-تراوشی به طور معنی داری (P≤0.05) از ماکروفازهای تیمار نشده کمتر است.
 
نتیجه­گیری: کیتوزان همراه شده با پروتئین­های ترشحی-تراوشی لیشمانیا می­تواند از راه کاهش اپوپتوز، توانایی ماکروفاژهای آلوده را در حذف انگل افزایش دهد.
متن کامل [PDF 922 kb]   (322 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb