دوره 26، شماره 138 - ( 10-1397 )                   جلد 26 شماره 138 صفحات 29-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zand N, Ghazanfari T, Bozorgmehr M, Sabetpour A, Faghihzade S. Evaluation of percentage of regulatory T cells in peripheral blood of sulfur mustard-exposed in comparison with healthy individuals. Daneshvar Medicine. 2019; 26 (138) :29-34
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2017-fa.html
زند نفیسه، غضنفری طوبی، بزرگمهر محمود، ثابت پور علیرضا، فقیه زاده سقراط. بررسی درصد سلول‌های Treg در خون محیطی افراد مواجهه یافته با سولفورموستارد در مقایسه با افراد سالم. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1397; 26 (138) :29-34

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-2017-fa.html


مرکز تحقیقات تنظیم پاسخ‌های ایمنی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (424 مشاهده)
مقدمه و هدف: سلول‌های T تنظیمی (Treg) از زیرگروه‌های لنفوسیت‌ها هستند که با مکانیسم‌های وابسته به تماس سلولی و ترشح عوامل محلول باعث کنترل التهاب و برقراری هموستاز می‌شوند. با توجه به این‌که در افراد مواجهه یافته با سولفورموستارد عدم تعادل سلول‌های ایمنی و اختلال در هموستاز وجود دارد، در مطالعه حاضر درصد سلول‌های Treg با مارکرهای CD4,CD25,CD127,FOXP3 در خون محیطی افراد مواجهه یافته با سولفورموستارد در مقایسه با گروه کنترل و رابطه آن با عوارض ریوی درازمدت بررسی می‌گردد.
 
مواد و روش‌ها از ۱۲ فرد مواجهه یافته با سولفورموستارد و ۱۲ داوطلب سالم دعوت شد. بررسی‌های بالینی گروه مورد توسط پزشکان فوق تخصص ریه و اسپیرومتری، توسط اپراتور تست ریه انجام شد. پس از جداسازی سلول‌های تک‌هسته‌ای خون محیطی درصد سلول‌های Treg با روش فلوسایتومتری تعیین شد.
 
نتایج: درصد سلول‌های Treg در افراد مواجهه یافته با سولفورموستارد در مقایسه با گروه کنترل تفاوت معناداری نداشت. هیچ ارتباط معناداری نیز بین پارامترهای اسپیرومتری و درصد این سلول‌ها در افراد مواجهه یافته مشاهده نشد.
 
نتیجه‌گیری: با توجه به مطالعه حال حاضر می‌توان گفت در جانبازان شیمیایی با عوارض ریوی خفیف هیچ تفاوتی ازلحاظ درصد سلول‌های Treg با افراد سالم وجود ندارد و برای درک نقش این سلول‌ها در عوارض ریوی این بیماران مطالعات بیشتری لازم است.
متن کامل [PDF 590 kb]   (93 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb