دوره 25، شماره 134 - ( 2-1397 )                   جلد 25 شماره 134 صفحات 61-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourmohseni- Koluri F, Hazrati S, Maash S. The comparison of alexithymia and brain-behavioral systems in persons with and without borderline and narcissistic personality traits . Daneshvar Medicine. 2018; 25 (134) :61-70
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1924-fa.html
پورمحسنی کلوری فرشته، حضرتی ساقصلو شیوا، معاش اصل سمیه. مقایسه ناگویی خلقی و سیستم‌های مغزی- رفتاری در افراد با و بدون خصوصیات شخصیت مرزی، خودشیفته. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1397; 25 (134) :61-70

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1924-fa.html


گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (1029 مشاهده)
مقدمه و هدف: اختلالات شخصیت با توجه به نقص در عملکرد فردی و صفات آسیب‌شناختی مشخص می­شوند. هدف از پژوهش حاضر مقایسه سیستم­های مغزی-رفتاری و ناگویی خلقی در افراد دارای خصوصیات شخصیت مرزی، خودشیفته و افراد فاقد این خصیصه­ها بود.
 
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع علی-مقایسه­ای است و جامعه پژوهش تمامی دانشجویان دختر و پسر مقطع کارشناسی دانشگاه تبریز در سال 1393 بودند. از این جامعه 250 نفر به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند و به مصاحبه بالینی ساختاریافته SCID-II پاسخ دادند و از میان آنان 60 نفر از کسانی که دارای خصوصیات شخصیت مرزی و خودشیفته بودند، به همراه 30 نفر از افراد بدون این خصوصیات به پرسشنامه سیستم­های مغزی-رفتاری جکسون و پرسشنامه ناگویی خلقی پاسخ دادند. داده­ها با استفاده از تحلیل واریانس چندمتغیری و آزمون تعقیبی بون‌فرونی تجزیه و تحلیل شدند.
 
نتایج:  تحلیل داده­ها نشان داد دو گروه دارای خصوصیات شخصیت مرزی و خودشیفته در مقایسه با گروه بهنجار در تشخیص و توصیف احساسات دچار نقص می­باشند. همچنین تمرکز بر تجارب بیرونی در گروه دارای خصوصیات شخصیت مرزی در مقایسه با گروه بهنجار و خودشیفته بیشتر است. همچنین فعالیت سیستم فعال­ساز رفتاری در دو گروه دارای خصوصیات شخصیت خودشیفته و مرزی و فعالیت سیستم جنگ در گروه بهنجار بیشتر بود.
 
نتیجه ­گیری: با توجه به عملکرد سیستم­های مغزی رفتاری و ناگویی خلقی در افراد می­توان صفات یا خصوصیات شخصیتی پاتولوژیک را قبل از شکل‌گیری و تثبیت این صفات جهت‌دهی یا اصلاح نمود.
 
متن کامل [PDF 482 kb]   (464 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb