دوره 25، شماره 133 - ( 12-1396 )                   جلد 25 شماره 133 صفحات 1-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghan Zadeh Z, Owlia P, Amin Marashi S M, Saderi H, mokari M. The effect of Saccharomyces cerevisiae on motility,elastase and alkaline protease in pseudomonas aeruginosa. Daneshvar Medicine. 2018; 25 (133) :1-0
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1874-fa.html
دهقان زاده زهرا، اولیاء پرویز، امین مرعشی سید محمود، صادری حوریه، مکاری مریم. بررسی اثر ساکارومایسس سرویزیه بر حرکت، الاستاز و آلکالین پروتئاز در سودوموناس آئروجینوزا. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 25 (133) :1-0

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1874-fa.html


گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (223 مشاهده)
مقدمه و هدف: براساس تعریف ارائه شده توسط WHO/FAO:''پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ایی هستند که استفاده از میزان کافی آن اثرات سودمندی برای میزبان به ارمغان می آورد. ساکارومایسس سرویزیه اولین مخمر غیرپاتوژنی است که به عنوان پروبیوتیک برای انسان شناخته شد. سودوموناس آئروجینوزا یکی از پاتوژنهای مهم فرصت طلب است که مقاومت قابل توجهی به طیف وسیعی از مواد آنتی باکتریال دارد. این مطالعه اثر ساکارومایسس سرویزیه را بر تولید فاکتورهای بیماری زای سودوموناس آئروجینوزا (الاستاز، آلکالین پروتئاز و حرکت) ارزیابی میکند.
مواد و روشها: دراین مطالعه، از سویه ی بومی ساکارومایسس S3 سرویزیه که خاصیت پروبیوتیکی آن به اثبات رسیده و باکتری سودوموناس آئروژینوزا سویه ی PAO1 استفاده گردید. به منظور بررسی اثر (سوپرناتانت و لیزات) مخمر برسودوموناس آئروجینوزا از آزمایشات فنوتیپی (آزمایش تست الاستاز-آلکالین پروتئاز-حرکت) مناسب استفاده گردید.
یافته­ ها: عصاره ساکارومایسس سرویزیه (سوپرناتانت-لیزات) تخلیص شده از سویه بومی، دارای اثرات مهارکنندگی علیه سودوموناس آئروژینوزا می باشد. سه فاکتور دخیل در بیماری زایی سودوموناس آئروجینوزا که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت (الاستاز-حرکت-آلکالین پروتئاز) همگی در بررسی های فنوتیپی تا حد قابل قبولی کنترل و مهار گردید.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش، ساکارومایسس سرویزیه دارای اثرات کاهنده علیه فاکتورهای بیماری زای سودوموناس آئروجینوزا می باشد که با تحقیقات گسترده تر در این زمینه می توان به عنوان یک روش نوین و امیدبخش در درمان عفونتهای حاصل از این باکتری مورد استفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb