دوره 25، شماره 132 - ( 10-1396 )                   جلد 25 شماره 132 صفحات 7-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Molaei P, Nasehi M, Hashemi M. The effect of cholestasis and neuroAID treatment on Bcl-xl gene expression in hippocampus of male rats. DMed. 2018; 25 (132) :7-14
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1842-fa.html
مولایی پژمان، ناصحی محمد، هاشمی مهرداد. بررسی اثر کلستاز و داروی نورواید بر بیان ژن -Bcl-xl در ناحیه هیپوکمپ موش‌های صحرایی نر. دانشور پزشکی. 1396; 25 (132) :7-14

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1842-fa.html


گروه ژنتیک، دانشکده علوم نوین، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران پزشکی، ایران
چکیده:   (6210 مشاهده)
مقدمه و هدف: کلستازیعنی انسداد در مجرای صفراوی که در طی آن اسیدهای صفراوی سمی در کبد و سیستم‌های گردشی بدن تجمع می­یابد و خاصیت سمیت آن‌ها نیز درهپاتوسیت­ها افزایش می­یابد. یکی از پیامدهای کلستاز اثر آن بر روی حافظه است که باعث تخریب حافظه فضایی می­شود و ناحیه هیپوکمپ نقش اصلی را در عملکرد حافظه ایفا می­کند. هدف: در این پژوهش، اثرات بیماری کلستاز کبدی بر روی میزان بیان ژن­های Bcl-xl در فرآیند مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول (آپوپتوز) در ناحیه هیپوکمپ موش­های صحرایی نر و همچنین تأثیر داروی نورواید (MLC901) در جهت جلوگیری از ایجاد تغییرات در بیان ژن­ مذکور بررسی شد.
 
مواد و روش‌ها: این کار بر روی 16 سر موش صحرایی نر به وزن 220 تا 240 گرم انجام شد که به چهار گروه اصلی تقسیم شدند که شامل گروه کنترل (شاهد)، (استرس جراحی) Sham-NeuroAid و BDL (بستن مجرای صفراوی) و BDL-NeuroAid می­باشند. سپس ناحیه هیپوکمپ استخراج شد و پس از طی مراحل استخراج RNA و سنتز cDNA، سنجش بیان ژن توسط تکنیک Real-Time PCR مورد بررسی قرار گرفت. نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS version 20 و آزمون ANOVA یک‌طرفه و آزمون تعقیبی توکی با سطح معناداری (P˂0.05) آنالیز شدند.
 
نتایج: نتایج گروه­های شم-نورواید و BDL-نورواید نشان می­دهد که داروی نورواید به‌طور معناداری باعث افزایش بیان ژن Bcl-Xl در این گروه­ها نسبت به گروه کنترل‌شده است؛ اما تغییر معناداری در بیان ژن Bcl-Xl متعاقب اثر کلستاز در گروه BDL مشاهده نشده است.
 
نتیجه‌گیری: در مجموع به نظر می­رسد تیمار با داروی نورواید می­تواند عوارض منفی کلستاز را به وسیله کاهش آپوپتوز اصلاح کند.
 
 
واژه‌های کلیدی: کلستاز، آپوپتوز، Bcl-Xl، نورواید، هیپوکمپ
متن کامل [PDF 810 kb]   (3251 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb