دوره 25، شماره 131 - ( 8-1396 )                   جلد 25 شماره 131 صفحات 73-80 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi N, Sadri Damirchi E. Comparing the mental health and happiness among nurses of psychiatric and physical wards . DMed. 2017; 25 (131) :73-80
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1834-fa.html
محمدی نسیم، دمیرچی اسماعیل صدری. مقایسه سلامت روان و شادکامی در بین پرستاران بخش روان‌پزشکی و پرستاران بخش عادی. دانشور پزشکی. 1396; 25 (131) :73-80

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1834-fa.html


گروه روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکیده:   (1913 مشاهده)
مقدمه و هدف: پرستاران شاغل در بخش‌های روان‌پزشکی و جسمانی به دلیل شرایط خاص ناشی از محیط کار و بیماران ممکن است در معرض به خطر افتادن شادکامی و سلامت روان قرار گیرند. لذا، پژوهش حاضر باهدف مقایسه‌ی سلامت روان و شادکامی در بین پرستاران بخش روان‌پزشکی و پرستاران بخش جسمانی انجام گرفت.
 
مواد و روش‌ها: روش پژوهش توصیفی از نوع علی-مقایسه ای بود. کلیه‌ی پرستاران بخش روان‌پزشکی و عادی شهر اردبیل در سال 1395 جامعه‌ی آماری این پژوهش را تشکیل می‌دانند که از میان آن‌ها با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس 100 پرستار (50 پرستار بخش روان‌پزشکی و 50 پرستار بخش عادی) به‌عنوان نمونه انتخاب‌شده و به پرسشنامه‌ی سلامت روان (GHQ) و پرسشنامه شادکامی آکسفورد پاسخ دادند. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از تحلیل واریانس چندمتغیری استفاده شد.
 
نتایج: یافته‌ها نشان داد که میزان سلامت روان و شادکامی بین دو گروه از پرستاران تفاوت معناداری وجود دارد (01/0>P). بدین‌صورت که میزان سلامت روان و شادکامی پرستاران بخش عادی بیشتر از پرستاران بخش روان‌پزشکی بود.
 
نتیجه‌گیری: بنابراین؛ می‌توان نتیجه گرفت که نوع خدمت به بیماران بر روی ویژگی‌های روان‌شناختی پرستاران تأثیرگذار است؛ به‌نوعی که پرستاران بخش روان‌پزشکی سلامت روان و شادکامی کمتری را نسبت به پرستاران بخش عادی دارند.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت روان، شادکامی، پرستاران
متن کامل [PDF 443 kb]   (949 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb