دوره 25، شماره 4 - ( آبان ماه 1396 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 25-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shafaee Y, Heydari M, Shahbazzadegan B. Comparison of the effect of masks and shield in incidence of wound surgical infection . DMed. 2017; 25 (4) :25-30
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1829-fa.html
شفائی یوسف، حیدری مجید، شهباززادگان بیتا. مقایسه اثر ماسک و شیلد در شیوع عفونت زخم‌های جراحی . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1396; 25 (4) :25-30

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1829-fa.html


دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (3809 مشاهده)
مقدمه و هدف: عفونت زخم معمولاً در روزهای پنجم تا هشتم پس از عمل جراحی مشهود می‌گردد و از علائم کلینیکی آن می‌توان قرمزی، تورم، گرما و درد محل زخم جراحی را نام برد. از عوامل مؤثر در کاهش عفونت زخم جراحی، از ماسک جراحی نام‌برده شده است که برای کاهش انتشار قطره‌های میکروبی از دهان و بینی اشخاص پوشیده می‌شود. مطالعه حاضر باهدف مقایسه اثر ماسک و شیلد در شیوع عفونت زخم‌های جراحی انجام‌شده است.
 
مواد و روش­ها: این مطالعه که به‌عنوان یک مطالعه مشاهده‌ای بر روی 807 نفر از بیماران که در دو گروه ماسک (404 نفر) و بدون ماسک یا شیلد (403 نفر) تحت عمل جراحی قرار گرفتند صورت گرفته است. گروه مورد که افراد موردمطالعه در گروه بدون ماسک یا شیلد بودند به‌صورت افراد در دسترس و غیر احتمالی و گروه شاهد که افراد مورد مطالعه در گروه ماسک بودند با گروه اول انتخاب شدند و اطلاعات مورد نیاز هم از طریق مشاهده و مصاحبه جمع‌آوری گردید.
 
نتایج: نتایج نشان داد در بیمارانی که با شیلد تحت جراحی قرار گرفتند، 26 نفر (5/6 درصد) دچار عفونت زخم جراحی شدند و در بیمارانی که با ماسک تحت عمل جراحی قرارگرفته بودند 34 نفر (4/8 درصد) دچار عفونت زخم جراحی شدند. میزان عفونت زخم در بیماران گروه شیلد کمتر از میزان آن در بیماران گروه ماسک هست. اگرچه مابین دو گروه ازنظر بروز عفونت زخم جراحی اختلاف معنی‌دار آماری به دست نیامد (p=0. 34).
 
نتیجه‌گیری: مطابق یافته‌های این مطالعه اگرچه استفاده از شیلد صورتی سبب کاهش دودرصدی عفونت زخم جراحی نسبت به استفاده از ماسک می‌شود، اما این مقدار از نظر آماری معنی‌دار نیست بدین ترتیب استفاده از شیلد مزیتی نسبت به ماسک ازنظر آماری در جلوگیری از بروز عفونت محل زخم جراحی ندارد.
 
واژه‌های کلیدی: ماسک، شیلد، شیوع، عفونت، زخم، جراحی
متن کامل [PDF 468 kb]   (513 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb