دوره 24، شماره 129 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 129 صفحات 21-30 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

نجیمی آویسا، عسگری کریم، آگاه هریس مژگان. اثربخشی ترکیب تجویز دارو، تغذیه سالم و فعالیت بدنی متناسب، با مداخله نظم‌دهی هیجان بر ادراک کنترل اضطراب و پاسخ‌های قلبی- عروقی زنان مبتلا به بیماری عروق کرونر قلبی. دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1396; 24 (129) :21-30

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1755-fa.html


چکیده:   (313 مشاهده)

مقدمه و هدف: بیماری عروق کرونر قلبی در حال تبدیل‌شدن به یک مشکل عمده در سراسر جهان است. از آنجا که دامنۀ گسترده‌ای از عوامل روان‌شناختی-‌فیزیولوژیکی، خطر ابتلا و پیشرفت این بیماری‌ را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، در بررسی عوامل مؤثر در پیدایش و پیشرفت آن‌ها، باید به ترکیب این عوامل با یکدیگر توجه داشت. کنترل شاخص‌های این بیماری با ترکیب درمان‌های دارویی و روان‌شناختی می‌تواند بیشترین نقش را در پیشگیری و پیشرفت این بیماری داشته باشد. بر همین اساس، پژوهش حاضر با‌ هدف بررسی اثربخشی ترکیب دارودرمانی با مداخلۀ نظم‌دهی‌هیجان بر ادراک کنترل اضطراب و پاسخ‌های قلبی‌‌عروقی زنان مبتلا به این بیماری صورت گرفت.
 
مواد و روش‌ها: طرح این پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی بود، به‌طوری که با روش نمونه‌گیری در دسترس از زنان داوطلب مبتلا به بیماری کرونر قلبی، 30 نفر با توجه به معیارهای ورود-‌خروج، انتخاب و به‌تصادف در دو گروه (آزمایش و گواه) جایگزین شدند. گروه آزمایش به‌مدت ده جلسۀ90‌دقیقه‌ای، تحت مداخلۀ نظم‌دهی هیجانی در کنار تجویز دارو و تغذیه و فعالیت بدنی متناسب با بیماری قرار گرفتند. آزمودنی‌های هر دو گروه، قبل و بعد و یک‌ ماه پس از انجام مداخله، به پرسش‌نامه ادراک کنترل اضطراب پاسخ دادند و پاسخ‌های قلبی‌عروقی آن‌ها با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه‌گیری شد. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از نرم‌افزار 24-SPSS و آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
 
نتایج: نتایج حاکی از آن‌ است که مداخلۀ نظم‌دهی هیجان در کنار تجویز دارو و تغذیه و فعالیت بدنی متناسب، به افزایش ادراک کنترل اضطراب و بهبود پاسخ‌های قلبی‌‌‌عروقی منجر می‌شود (05/0>P).
 
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش بیانگر آن‌ است که آموزش مهارت‌های نظم‌دهی هیجانی و اصلاح هیجان‌ها در کنار تجویز دارو و تغذیه و فعالیت بدنی متناسب، ادراک کنترل اضطراب را بهبود بخشیده و به کاهش «بیش‌‌پاسخ‌دهی قلبی‌عروقی» می‌انجامد.

متن کامل [PDF 798 kb]   (79 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb