دوره 24، شماره 4 - ( آبان ماه 1395 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 59-66 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of gender on serum brain-derived neurotrophic factor at rest and in response to acute resistance exercise in elderly men and women. DMed. 2016; 24 (4) :59-66
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1561-fa.html
شهیدی فرشته، شعبانی محسن. بررسی نقش جنسیت بر میزان عامل نوروتروفیک مغزی سرم در حالت استراحت و در پاسخ به فعالیت حاد مقاومتی در مردان و زنان سالمند. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1395; 24 (4) :59-66

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1561-fa.html


چکیده:   (2506 مشاهده)

مقدمه و هدف: با وجود مطالعات صورت‌‌گرفته، هنوز میزان و علت تفاوت بین زنان و مردان سالمند در پروتئین‌هایی همچون نوروتروفین مشتق از مغز (BDNF) که در فرایندهای یادگیری، حافظه و عملکردشناختی نقشی اساسی دارند، کاملاً مبهم و ناشناخته می‌باشد؛ بنابراین هدف از این مطالعه، بررسی نقش جنسیت بر میزان عامل نوروتروفیک مغزی سرم در حالت استراحت و در پاسخ به فعالیت حاد مقاومتی در مردان و زنان سالمند بود.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه 11 مرد و 11 زن سالمند سالم 60 الی 75ساله شرکت نمودند. 72 ساعت پس از تعیین حداکثر قدرت بیشینه (با استفاده از آزمون 1-RM)، آزمودنی‌ها 3 حرکت مقاومتی را با شدت 75درصد 1-RM انجام دادند. در این پژوهش 3 نمونۀ خونی (هر وهله 10 میلی‌لیتر) در قبل، بلافاصله و 30 دقیقه بعد از فعالیت مقاومتی از ورید بازویی آزمودنی‌ها گرفته شد. به‌منظور تعیین میزان BDNF سرم از روش الایزا استفاده شد. همچنین، به‌منظور تجزیه‌وتحلیل آماریِ داده‌ها از آزمون‌های آماری تی مستقل، تحلیل واریانس دوسویه با اندازه‌گیری مکرر با عامل بین‌گروهی جنسیت استفاده شد. سطح معنی‌داری p≤0.05 در نظر گرفته شد.

نتایج: نتایج این پژوهش نشان داد که میزان BDNF پایۀ سرم در زنان سالمند نسبت به مردان سالمند به‌طور معنی‌داری بالاتر است. همچنین میزان BDNF سرم هر دو گروه مردان و زنان سالمند در بلافاصله پس از فعالیت نسبت به میزان پایه، افزایش معنی‌داری یافت. با این وجود، میزان BDNF سرم در 30 دقیقه بعد از فعالیت نسبت به پیش از فعالیت افزایش معنی‌داری نداشت. ازطرفی دیگر، نتایج نشان داد که جنسیت بر پاسخ BDNF سرم به فعالیت مقاومتی در مردان و زنان سالمند تأثیر معنی‌داری ندارد.

نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که میزان BDNF در حالت استراحت در زنان سالمند نسبت به مردان سالمند بالاتر است. همچنین میزان این پروتئین در پاسخ به فعالیت مقاومتی در هر دو گروه مردان و زنان سالمند افزایش معنی‌داری می‌یابد. از سوی دیگر، نشان داده شد که جنسیت عامل تأثیرگذاری بر این پاسخ نمی‌باشد؛ ازاین‌رو به‌نظر می‌رسد که با به‌کارگیری یک عامل تحریکی یکسان، بتوان به تغییرات مشابه در میزان BDNF سرم در هر دوی مردان و زنان سالمند و متعاقباً اثرات ناشی از این تغییرات در فرایندهایی همچون یادگیری، حافظه و عملکردشناختی دست یافت؛ هرچند که تبیین دقیق‌تر این مسئله نیازمند انجام تحقیقات بیشتری می‌باشد.

متن کامل [PDF 610 kb]   (688 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb