دوره 24، شماره 4 - ( آبان ماه 1395 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 39-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparative assessment of payment methods of fee-for-services and per capita for household’s health insurance services: theoretical framework and application. DMed. 2016; 24 (4) :39-50
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1559-fa.html
کاظمیان محمود، بابارحیم علیرضا. ارزیابی مقایسه‌ای روش‌های پرداخت کارانه و سرانه در هزینۀ خدمات بیمه‌ای خانوار: چهارچوب نظری و کاربرد. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1395; 24 (4) :39-50

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1559-fa.html


چکیده:   (2003 مشاهده)

مقدمه و هدف: روش‌های پرداخت کارانه و سرانه به‌جهت تأثیرگذاری بر انگیزه‌های مالی فراهم‌آورندگان خدمات می‌تواند موجب زیادی یا کمی خدمات و هزینه‌ها برای سازمان بیمه و بیمه‌شده‌ها گردد. در این پژوهش، هزینه‌های خدمات بیمه‌ای سلامت به‌ازای هر خانوار در استان‌ها، در دو روش پرداخت کارانه و سرانه به‌ازای شاخص‌های یکسان برای رضایت بیمه‌شده‌ها، مورد ارزیابی قرار گرفت.

مواد و روش‌ها: در این پژوهش ارزیابی روش‌های پرداخت کارانه و سرانه با استفاده از داده‌های ثبتی سازمان بیمۀ سلامت ایران و براساس مدل بهینه‌سازی از نوع تقاضای جبرانی صورت پذیرفت. در این مدل، قرارداد بین سازمان بیمه و بیمه‌شده‌ها با سطح مشخصی از هزینه‌ها و شاخص رضایت بیمه‌شده‌ها تعیین می‌گردد؛ به‌این‌ترتیب، سطح تقاضا برای خدمات بیمه‌ای سلامت به‌طور مستقل سطح عرضۀ خدمات توسط فراهم‌آورندگان خدمات تعیین می‌شود.

نتایج: نتیجۀ ارزیابی نشان می‌دهد که به‌ازای رضایت یکسان برای بیمه‌شده در دو روش پرداخت کارانه و سرانه در سال 1391، متوسط هزینۀ خدمات بیمه‌ای خانوار برای مجموع خدمات سرپایی و بستری در روش پرداخت سرانه در 22 استان کشور نسبت به روش پرداخت کارانه کمتر می‌باشد.

نتیجه‌گیری: توضیح قرارداد بین سازمان بیمه و بیمه‌شده‌ها با کمترین هزینۀ خدمات بیمه‌ای به‌ازای شاخصی از سطح رضایت حاصل از این خدمات، هدفی است که می‌تواند برای سازمان بیمه و بیمه‌شده‌ها و به‌طور مستقل ازنظر فراهم‌آورندگان خدمات، مطلوب دانسته شود. در این شرایط، سازمان بیمه و بیمه‌شده‌ها روش پرداختی را انتخاب می‌کنند که تفاوت بین متوسط نرخ واحد خدمات برای هزینه‌های بیمه‌ای و متوسط این نرخ در بازار خدمات سلامت یا هزینۀ ریسک آن، حداقل است.

متن کامل [PDF 746 kb]   (873 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb