دوره 24، شماره 4 - ( آبان ماه 1395 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 13-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The role of resiliency and age to adjustment in patients with signs and symptoms of chronic pain. DMed. 2016; 24 (4) :13-22
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1556-fa.html
جولائیها سکینه، پولادی ری شهری علی، نوربالا احمدعلی، صفاری نیا مجید. نقش تاب‌آوری و سن در سازگاری با علائم و نشانه‌های بیماری درد مزمن. دانشور پزشکی. 1395; 24 (4) :13-22

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1556-fa.html


دانشجوی دکتری روان‌شناسی عمومی، دانشگاه پیام نور، واحد تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2414 مشاهده)

مقدمه و هدف: تاب‌آوری و سن دو متغیر مهمی هستند که در سازگاری بیماران با بیماری‌شان نقش دارند؛ بنابراین پژوهش حاضر، با هدف بررسی نقش تاب‌آوری و سن در سازگاری با علائم و نشانه‌های بیماری درد مزمن صورت گرفت.

موارد و روش‌ها: در یک مطالعۀ توصیفی و از نوع هم‌بستگی 154 نفر (64 مرد و 90 زن) بیمار درد مزمن مراجعه‌کننده به کلینیک درد بیمارستان امام‌خمینی به‌روش نمونه‌گیری داوطلبانه انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان به پرسش‌نامۀ اطلاعات جمعیت‌شناختی، مقیاس تاب‌آوری، فرم کوتاه مقیاس افسردگی، اضطراب، استرس و پرسش‌نامۀ ناتوانی جسمانی پاسخ دادند. داده‌های به‌دست‌آمده، با استفاده از ضریب هم‌بستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه تحلیل شدند.

نتایج: نتایج ضریب هم‌بستگی نشان داد که تاب‌آوری با اضطراب، افسردگی، تنیدگی و ناتوانی جسمانی رابطۀ منفی معناداری داشت و سن با ناتوانی جسمانی رابطۀ مثبت معنادار داشت. همچنین نتایج نشان داد که تاب‌آوری به‌صورت منفی اضطراب، افسردگی، تنیدگی و ناتوانی جسمانی را پیش‌بینی می‌کند و سن نیز می‌تواند به‌صورت مثبت ناتوانی جسمانی را پیش‌بینی کند.

نتیجه‌گیری: بر اساس این پژوهش می‌توان به نقش تاب‌آوری به‌عنوان عاملی محافظت‌کننده در سازگاری با درد مزمن اشاره کرد. این مسئله نیز قابل توجه است که افراد مسن‌تر محدودیت‌های کارکرد جسمانی بیشتری را در هنگام ابتلا به درد مزمن نشان می‌دهند که باید در طراحی درمان‌های دارویی و غیردارویی برای بیماران درد مزمن آن را در نظر داشت.

واژه‌های کلیدی: درد مزمن، سازگاری، تاب‌آوری، سن
متن کامل [PDF 1060 kb]   (1372 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb