دوره 23، شماره 3 - ( شهریور ماه 1395 )                   جلد 23 شماره 3 صفحات 61-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Factors affecting the preoperative anxiety from the patients ' perspective. DMed. 2016; 23 (3) :61-70
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1516-fa.html
روانگرد رامین، باستانی پیوند، مرادی اسرا، السادات احمدزاده مهدیه. عوامل مؤثر بر اضطراب قبل از عمل از دید بیماران اتاق عمل. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1395; 23 (3) :61-70

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1516-fa.html


، bastanip@sums.ac.ir
چکیده:   (3537 مشاهده)

مقدمه و هدف: اضطراب به‌عنوان یک شکایت عمده در اکثر بیماران مراجعه‌کننده و همچنین به‌عنوان یک عامل بازدارنده و مؤثر در مقاومت بیماران برای انجام اعمال جراحی موردنیاز، شناخته شده است. لذا این مطالعه با هدف تعیین عوامل مؤثر بر اضطراب قبل از عمل از دید بیماران مراجعه‌کننده به اتاق عمل در بیمارستانهای عمومی وابسته به دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در سال 1394 انجام شد.

مواد و روش‌ها: مطالعۀ حاضر یک مطالعۀ کاربردی و تحلیلی از نوع مقطعی می‌باشد که در سال ۱۳۹۴ در بیمارستان‌های عمومی وابسته به دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز بر روی 150 بیمار بزرگسال تحت عمل جراحی انجام شد. ابزار گرد‌آوری داده‌ها، پرسشنامه تهیه شده توسط نظری و همکاران بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS22 و از طریق آزمون‌های آماری ضریب همبستگی پیرسون، تی مستقل وآنوا تجزیه‌و‌تحلیل شدند. سطح معنی‌داری، 05/0 در نظر گرفته شد.

نتایج: نتایج نشان داد که بیشترین و کمترین میانگین اضطراب قبل از عمل به‌ترتیب مربوط به نگرانی‌های قبل از عمل (5/7±4/27) و عوامل تنیدگی‌آور محیط فیزیکی اتاق عمل (3/6±9/14) بود. بین سن، جنس، شغل، احساس نیاز به مراجعه به روان‌شناس و تعداد دفعات جراحی بیماران در گذشته، با اضطراب قبل از عمل رابطۀ معناداری وجود داشت (05/0P<).

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه می‌توان با انجام اقداماتی مانند آشنا‌نمودن بیماران با محیط فیزیکی اتاق عمل و کادر درمانی در اتاق عمل قبل از عمل جراحی، بیهوش‌نمودن بیمارانی که نیاز به بیهوشی دارند در خارج از محیط اتاق عمل و ...، از اضطراب بیماران کاست.

متن کامل [PDF 536 kb]   (2311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb