دوره 23، شماره 123 - ( 4-1395 )                   جلد 23 شماره 123 صفحات 43-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The effect of FRC posts on fracture resistance of teeth restored with crown: An in vitro study . Daneshvar Medicine. 2016; 23 (123) :43-50
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1479-fa.html
عظیمی زواره ای مریم، حکیمانه سید محمد رضا، شایق سید شجاع الدین، یاری منصوره، زربافی زهرا. تاثیر استفاده از پست فایبر بر مقاومت به شکست دندانهای بازسازی شده با روکش در یک مطالعه آزمایشگاهی . دو ماهنامه علمی - پژوهشی دانشور پزشکی. 1395; 23 (123) :43-50

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1479-fa.html


دستیار تخصصی پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی شاهد، تهران، ایران
چکیده:   (834 مشاهده)

مقدمه و هدف: با وجود استفادۀ روزافزون از پست‌های فایبرکامپوزیتی (FRC)، تعدادی از مطالعات اثر بر مقاومت به شکستگی دندان را زیر سؤال برده‌اند. هدف این مطالعه ارزیابی تأثیر استفاده از پست فایبر کامپوزیتی بر مقاومت به شکست دندان‌های بازسازی‌شده با روکش می‌باشد.

مواد و روش‌ها: پس از درمان ریشه و قطع تاج، چهل دندان پرمولر فک بالا، به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول با استفاده از پست  FRC، کور کامپوزیتی و کراون فلزی بازسازی شدند؛ درحالی‌که در گروه دوم، بازسازی دندان‌ها بدون پست انجام گرفت. سپس نمونه‌ها ترموسایکل شده ( 3500, c˚55-5) و در رزین آکریلی مانت شدند. نیروی فشاری تا حد شکست در دو زاویۀ 45 و 90 درجه اعمال شد. نتایج با آزمون ANOVA دوسویه و تست Tukey آنالیز شدند.

نتایج: حداکثر و حداقل استحکام شکست به‌ترتیب در گروه 90NP- و 45P- مشاهده شد. نتایج آزمون ANOVA نشان داد که وجود پست اثر معنی‌داری بر استحکام شکست ندارد )178/0(P:؛ لیکن در زوایای مختلف اعمال نیرو، تفاوت معنی‌داری در نیروی شکست وجود دارد . 01)/0(P:.

نتیجه‌گیری: باتوجه‌به محدودیت‌های این مطالعه، تفاوتی در مقاومت به شکست دندان‌هایی که با پست بازسازی می‌شوند، در مقایسه با گروه بدون پست وجود ندارد.

متن کامل [PDF 563 kb]   (785 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اندو

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb