دوره 17، شماره 5 - ( دی ماه 1388 )                   جلد 17 شماره 5 صفحات 11-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mousavi B, soroush M, masoumi M, ganjparvar Z, montazeri A. Quality of life in spouses of war related bilateral lower limb amputees. DMed. 2009; 17 (5) :11-18
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-14-fa.html
موسوی بتول، سروش محمدرضا، معصومی مهدی، گنج‌پرور زهره، منتظری علی. کیفیت زندگی همسران جانبازان با قطع عضو هر دو اندام تحتانی. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 17 (5) :11-18

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-14-fa.html


، bmousavi@jmerc.ac.ir
چکیده:   (13898 مشاهده)

  مقدمه و هدف : مراقبت از افراد ناتوان یا مبتلا به بیماری‌های مزمن معمولاً با افزایش آسیب‌های جسمی، افسردگی، استرس و اضطراب همراه است. هدف از انجام این مطالعه تعیین کیفیت زندگی همسران جانباز که نقش اصلی را در مراقبت از این افراد بر عهده دارند، بود.

  مواد و روش‌ها : ارزیابی کیفیت زندگی با استفاده از پرسش نامه SF-36 در 234 نفر از همسران جانباز با قطع عضو در هر دو اندام تحتانی انجام شد. برای مقایسه و تحلیل داده‌ها از تست آماری One sample t test و Independent t-test استفاده شد.

  نتایج : میانگین سنی همسران جانباز با قطع عضو برابر5/39 با انحراف معیار 3/6 سال بود. در ارزیابی کیفیت زندگی کمترین میانگین مربوط به درد جسمانی(96/24 ± 58/53) و بیشترین میانگین نمره مربوط به عملکرد جسمانی(88/21 ± 62/76) بود. کیفیت زندگی همسران جانباز به طور معناداری از نرمال جامعه زنان ایرانی پایین تر بود. تحصیلات بالاتر از دیپلم و اشتغال در همسران با کیفیت زندگی بالاتری همراه بود. همسران جانبازانی که سابقه بستری در طول یک سال قبل از مطالعه را داشتند به طور معناداری، میانگین نمره پایین تری را در حیطه سلامت روان و مقیاس سلامت روان داشتند.

  نتیجه‌گیری : این مطالعه نشان داد که همسران جانباز با قطع عضو در هر دو اندام تحتانی از کیفیت زندگی پایینی برخوردار بودند.به نظر می‌رسد توجه به عوارض دراز مدت ناشی از نگهداری از جانباز و ارائه آموزش و خدمات متناسب به مراقبین می‌تواند در ارتقاء کیفیت زندگی آنان نقش مؤثری را ایفا کند.

 

متن کامل [PDF 238 kb]   (2166 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb