دوره 23، شماره 5 - ( دی ماه 1394 )                   جلد 23 شماره 5 صفحات 45-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Induction of polycystic ovary in the rat by morphine. DMed. 2015; 23 (5) :45-52
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1380-fa.html
کرمی ، جعفریان دهکردی ، دربان فولادی ، جلالی ندوشن . ایجاد تخمدان چند کیستیک در موش آزمایشگاهی بزرگ با مرفین . دانشور پزشکی. 1394; 23 (5) :45-52

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-1380-fa.html


دانشیار، گروه زیست‌شناسی، دانشکدۀ علوم پایه، دانشگاه شاهد، تهران
چکیده:   (2310 مشاهده)

مقدمه و هدف: «مرفین» در کلینیک یک تسکین‌دهندۀ قوی درد و ازنظر سوءمصرف، مادۀ مخدر مهلکی است که در کنار ناشناخته‌های بسیار، اثرات مضر این ماده بر سیستم تولیدمثلی آشکار نیست. هدف از انجام این پژوهش دست‌یافتن به یافته‌های مستندی در رابطه با تأثیر این مادۀ مخدر در ایجاد کیست‌های فولیکولی در موش آزمایشگاهی بزرگ است.

مواد و روش‌ها: موش‌های ویستار ماده در محدودۀ وزنی۲۵۰-۲۰۰ گرم به ‌صورت باکره در فاز دی‌استروس چرخۀ جنسی، مرفین (mg/kg۱۰-۱) را به ‌صورت مزمن ۹روزه، روزی یک بار به طور داخل صفاقی دریافت کردند. به موش‌های گروه شاهد تنها سالین (ml/kg1) تزریق شد. با اتمام دورۀ تزریق، بر روی موش‌ها جراحی صورت گرفت و بعد از بررسی بیومتری بر روی تخمدان‌ها و رحم، آن‌ها برای مطالعات بافتی در فرمالین نگهداری شدند. رنگ‌آمیزی هماتوکسیلین[1]-ائوزین[1] برای بررسی بافتی به ‌کار گرفته شد.

نتایج: یافته‌های این تحقیق دست‌اول نشان داد که نمونه‌های تخمدان به‌دست‌آمده از موش‌های دریافت‌کنندۀ مرفین در مقایسه با نمونه‌های کنترل به طور معنی‌داری دارای کیست‌های فولیکولی دیواره‌ضخیم هستند. گرچه تعداد کیست‌ها بین نمونه‌های تیمارشده با مرفین تفاوت معنی‌دار نداشت و پاسخ به مرفین متأثر از دوز دارو نبود، ولی منظرۀ تخمدان‌ها به تخمدان‌های چند کیستیک شبیه بود.

 نتیجه‌گیری: مرفین با برهم‌کنش با رسپتورهای انتخابی اپیوئیدی اثرات التهابی را در بدن ایجاد می‌کند. طبق این نتایج، مرفین می‌تواند با ایجاد اختلال در محور تولیدمثلی و احتمالاً به‌ واسطۀ تحریک سیستم پیش‌التهابی نیتریک اکساید در بروز ناباروری وابسته‌ به کیستیک‌شدن تخمدان نقش داشته باشد.

متن کامل [PDF 1105 kb]   (1238 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فارماکولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb