دوره 16، شماره 76 - ( 6-1387 )                   جلد 16 شماره 76 صفحات 21-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rajabian T, ghazanfari T, daniali F. The Effect of Water Soluble Carotenoids of Saffron on Cell-Mediated Immunity in BALB/c Mice. DMed. 2008; 16 (76) :21-28
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-131-fa.html
رجبیان دکتر طیبه، غضنفری دکتر طوبی، دانیالی فریده. اثر کاروتنوئید‏‏های محلول در آب زعفران بر پاسخ ایمنی سلولی در موش BALB/c. دانشور پزشکی. 1387; 16 (76) :21-28

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-131-fa.html


چکیده:   (15152 مشاهده)

  مقدمه: زعفران در طب سنتی برای درمان بیماری ‎‎ های مختلف، از جمله سرطان و بیماری ‎‎ های عفونی مورد استفاده قرار می‌گرفته ‎‎ است. در حال حاضر، فعالیت ضدتوموری، سیتوتوکسیک، ضد جهش ‎‎ زایی و آنتی‏‏‏اکسیدان متابولیت‏‏های مؤثر کلاله زعفران به ‎‎ ویژه کاروتنوئیدهای آن (کروسین و کروستین) نشان داده شده ‎‎ است.

  هدف: با توجه به ارزش غدایی زعفران و اهمیت شناخت دقیق سازوکار‏‏های اثر آن، در این مطالعه اثر کاروتنوئید‏‏های محلول در آب کلاله این گیاه دارویی بر پاسخ ایمنی سلولی در موش Balb/c مورد بررسی قرار گرفت.

  مواد و روش‌ها: کلاله‌های زعفران در فصل گلدهی تهیه و در فضای فاقد رطوبت خشک گردیدند. ابتدا کلاله‌ها با استفاده از اتر نفت و دی اتیل اتر در یک دستگاه سوکسله و در تاریکی برای حذف کاروتنوئید‏‏های غیر گلیکوزیدی، لیپیدها، ترکیبات معطر و پیکروکروسین عصاره ‎‎ گیری شدند و سپس در یک لوله درپوش ‎‎ دار محتوی 10 میلی ‎ لیتر آب مقطر به مدت 20 دقیقه در حمام آب جوش برای جداسازی کاروتنوئید‏‏های محلول در آب استخراج شدند. برای جداسازی بافت ‎‎ های گیاهی باقیمانده، عصاره در g 3000 و در دمای ºC10 به مدت 20 دقیقه سانتریفوژ شد. به 6 گروه 4 تایی موش Balb/c دوزهای مختلف از عصاره تزریق گردید. پاسخ ایمنی سلولی با آزمون ازدیاد حساسیت تأخیری و اندازه‏‏گیری فعالیت حیاتی سلول ‎‎ ها به روش MTT انجام گردید.

  نتایج: تجویز مقادیر mg/kg 20 و10 از عصاره حاوی کاروتنوئید‏‏های محلول در آب زعفران، بدون حضور میتوژن و مقدار mg/kg 20 از عصاره در حضور میتوژن موجب کاهش معنی‌داری در فعالیت حیاتی سلول ‎‎ ها شدند. دوزهای مختلف به کار رفته در این مطالعه تاثیر معنی‌داری بر پاسخ DTH نداشتند.

  بحث: نتایج این مطالعه نشان داد که کاروتنوئید‏‏های محلول در آب کلاله‌های زعفران به صورت وابسته به دوز باعث کاهش پاسخ ایمنی سلولی می‏‏گردند. انجام مطالعات بیش‌تر با دوزهای مختلف و بررسی سایر سازوکار‏‏های ایمنی پیشنهاد می‏‏شود.

متن کامل [PDF 290 kb]   (1356 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb