دوره 17، شماره 5 - ( دی ماه 1388 )                   جلد 17 شماره 5 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

attarpouryazdi M, kamalinejad M, falvaei kouchak N S. Comparison of Antimicrobial Effects of Cucuma Longa extract and selective Antibiotics against bacteria Isolated from Infected burn wounds. DMed. 2009; 17 (5) :1-10
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-13-fa.html
عطار پور یزدی محمدمهدی، کمالی نژاد محمد، فلوایی کوچک نسیم سادات. مقایسه اثر ضدمیکروبی عصاره زردچوبه با آنتی‌بیوتیک‌های منتخب بر باکتری‌های جدا شده از عفونت زخم سوختگی. دانشور پزشکی. 1388; 17 (5) :1-10

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-13-fa.html


چکیده:   (10165 مشاهده)

  مقدمه و هدف : زخم سوختگی محل مناسبی برای بروز عفونت های مقاوم به درمان است، بنابراین تحقیق در زمینه به دست آوردن داروهای موثر بر این عفونت ضروری به نظر می‌رسد. هدف از انجام این مطالعه، شناسایی اثر ضد باکتریایی عصاره متانولی ریزوم زردچوبه بر باکتریهای جدا شده از عفونت زخم سوختگی و مقایسه آن با اثر آنتی بیوتیک های منتخب بوده است .

  روش تحقیق : ابتدا از ریزوم گیاه ، عصاره متانولی تهیه گردید. سپس فعالیت ضد باکتریایی آن بر علیه 8 نوع باکتری جدا شده از عفونت زخم سوختگی 100 بیمار ابتدا به روش چاهک و سپس رقتهای متوالی در آگار بررسی شد . همچنین MIC (Minimum Inhibitory Concentration ) عصاره تعیین گردید. اثر آنتی بیوتیکهای منتخب به روش دیسک بررسی و برای مقایسه نتایج ، آزمون آنووای تک متغیره استفاده شد.

  نتایج : نتایج نشان داد ، عصاره گیاه بر علیه 80 درصد از Pseudomonas aeruginosa ، 69 درصد از Acinetobacter و بیش از 75 درصد از سه گونه Staphylococcus موثر است. MIC عصاره برای باکتریهای مذکور به ترتیب 95/13 ، 55/14 و 7/3 mg/ml بود، در حالی که اکثر نمونه ها به آنتی بیوتیک ها مقاوم بودند . تفاوت اثر آنتیبیوتیک و گیاه برای تمام آنها ( P<0/05 ) معنادار بود.

  نتیجه گیری : این مطالعه نشان می دهد که عصاره متانولیزردچوبه اثر ضد باکتریایی خوبی بر علیه اغلب باکتریهای جدا شده از عفونت زخم سوختگی دارد. به هر حال ما به مطالعات بیشتری به صورت آزمایشگاهی و بالینی نیاز داریم.

متن کامل [PDF 233 kb]   (2349 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb