دوره 17، شماره 3 - ( شهریور ماه 1389 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 59-66 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

afshar R, ghaedi G, sanavi S, davati A, rajabpour A. Depression and related factors in patients undergoing conventional maintenance hemodialysis . DMed. 2010; 17 (3) :59-66
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-126-fa.html
افشار دکتر رضا، قائدی دکتر غلامحسین، ثانوی دکتر سوزان، دواتی دکتر علی، رجب پور دکتر احمد علی. بررسی فراوانی افسردگی در بیماران تحت همودیالیز نگه‌دارنده و عوامل مرتبط با آن. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1389; 17 (3) :59-66

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-126-fa.html


چکیده:   (16389 مشاهده)

  مقدمه و هدف: اختلالات روانی، به خصوص افسردگی، در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی و تحت همودیالیز بسیار شایع هستند. این اختلالات در کاهش کیفیت زندگی و افزایش میزان مرگ و میر بیماران تأثیر بسزایی دارند. هدف از انجام این مطالعه، بررسی فراوانی افسردگی و عوامل مرتبط با آن در بیماران تحت همودیالیز نگه دارنده در دو واحد همودیالیز شهر تهران است.

 

  مواد و روش‌ها: برای غربالگری افسردگی در بیماران دیالیزی از پرسش نامه افسردگی بک ( BDI ) استفاده شد. پرسش نامه ها در بین120 بیمار دیالیزی مراجعه کننده به بیمارستان های مصطفی خمینی و فیاض بخش توزیع و پس از توضیحات لازم، بیماران آن را تکمیل کردند. سایر اطلاعات از طریق شرح حال و انجام آزمایش ها به دست آمدند. اطلاعات گردآوری شده، با نرم افزار v.16 SPSS تجزیه و تحلیل آماری شده و آزمون های آماری کای‌دو و اسپیرمن استفاده شدند.

 

  نتایج: شیوع افسردگی در جمعیت مورد مطالعه هفتاد درصد محاسبه شد، به طوری که 7/26 درصد از آنان مبتلا به افسردگی شدید بودند. هیچ یک از متغیرهای سن، جنس، بیماری زمینه‌ای، طول مدت دیالیز، سابقه پیوند کلیه، کم خونی، وضعیت تأهل، وضعیت شغلی و آلبومین سرم با افسردگی ارتباط آماری معناداری نداشتند ( 05/0 p >). تعداد دفعات همودیالیز در هفته و کفایت همودیالیز ( Kt/V ) با شدت افسردگی ارتباط آماری معنادار داشتند (01/0 p = و 04/0 p = ).

 

  نتیجه گیری: با توجه به شیوع بالای افسردگی در بیماران همودیالیزی، غربالگری بیماری افسردگی در این بیماران ضروری به نظرمی رسد. تشخیص و درمان افسردگی در مراحل اولیه می تواند در بهبود کیفیت زندگی این بیماران نقش مهمی داشته باشد.

متن کامل [PDF 136 kb]   (1988 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb