دوره 17، شماره 88 - ( 6-1389 )                   جلد 17 شماره 88 صفحات 9-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

shavandi Z, ghazanfari T, nazarimoghadam K, abdiali A. The inhibitory effect of colloidal silver nanoparticles on three bacterial strains and macrophages in a 24-hrs cell culture . DMed. 2010; 17 (88) :9-16
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-120-fa.html
شوندی زینب، غضنفری طوبی، نظری مقدم کیومرث، عبدی عالی احیا. بررسی اثر بازدارندگی نانوذرات نقره کلوییدی بر سه سویه باکتریایی و سلول‌های ماکروفاژ در کشت 24 ساعته. دانشور پزشکی. 1389; 17 (88) :9-16

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-120-fa.html


چکیده:   (17956 مشاهده)

  مقدمه و هدف: نانوذرات نقره، به عنوان نسل جدید مواد ضدمیکروبی، کاربردهای فراوانی دارند. سه باکتری Escherichia coli ، Staphylococcus aureus ، Pseudomonas aeruginosa از مهم ترین باکتری هایی هستند که می توان آن ها را با مواد ضدعفونی کننده ساخته شده از نانوذرات نقره از بین برد. از طرف دیگر، مهم ترین عامل به دام اندازی نانوذرات در مبادی ورودی بدن انسان، ماکروفاژها هستند که سرنوشت نانوذرات در بدن، به فعالیت آن-ها بستگی دارد. هدف از این مطالعه، بررسی اثر ضد باکتریایی نانوذرات نقره کلوییدی بر سه باکتری مختلف و همزمان بررسی اثر آن بر سلول های ماکروفاژ در کشت 24 ساعته است.

 

  مواد و روش ها: برای تعیین غلظت مؤثر ضدباکتریایی نانوذرات نقره، این ماده برای سه باکتری مذکور از روش سنجش MIC و برای تعیین غلظت ایمن نانوذرات برای ماکروفاژها، از سنجش فعالیت حیاتی ماکروفاژها به روش MTT استفاده شد.

 

  نتایج: MIC محلول نانونقره برای Escherichia coli ATCC/25922 ، برابر با ppm56/1 ، Staphylococcus aureus ATTC/25923 ، برابر با ppm56/1 و Pseudomonas aeruginosa PAO1 برابر با ppm125/3 تعیین شد که این MIC برابر با MBC محلول نانونقره است. حداکثر غلظتی از نانوذرات نقره کلویید که باعث مرگ کامل ماکروفاژ ها پس از 24 ساعت نشده است، برابر با ppm 2 و حداکثر غلظت غیرسمی نانوذرات در مقایسه با گروه کنترل برابر با ppm 5/0 اندازه گیری شد.

 

  نتیجه گیری: ‌ استفاده از غلظت بیش از ppm 2 ، برای ماکروفاژها کاملاً سمی است و باعث مرگ آن ها می شود و به کارگیری غلظت کمتر از 5/0 که برای ماکروفاژهای دارای سمیت نیست، اثر ضدباکتریایی مؤثری ندارد، بنابراین به نظرمی رسد، باید در استفاده از این مواد ضدعفونی-کننده احتیاط لازم صورت پذیرد . انجام مطالعات بیشتر in vivo در این زمینه ضروری به-نظرمی رسد.

متن کامل [PDF 194 kb]   (1596 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb