دوره 17، شماره 6 - ( اسفند ماه 1388 )                   جلد 17 شماره 6 صفحات 71-80 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

moin A, anbari akmal K. The Patient-Physician Communication. DMed. 2010; 17 (6) :71-80
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-12-fa.html
معین اطهر، عنبری‌اکمل کبری. ارتباط پزشک و بیمار. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1388; 17 (6) :71-80

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-12-fa.html


دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد
چکیده:   (15829 مشاهده)

  مقدمه : ارتباط خوب بین پزشک و بیمار سنگ زیر بنای مراقبت‌های خوب پزشکی است. تحقیقات نشان می‌دهد، بیشتر تشخیص‌های پزشکی و تصمیم‌های درمانی براساس اطلاعات به‌دست آمده از مصاحبه است و اساس مصاحبه پزشکی ارتباط است.

  هدف : هدف از این مطالعه مروری بر نکات لازم در ارتباط پزشک و بیمار و مشخص کردن مواردی است که باعث ایجاد یک ارتباط خوب می‌شود.

  مواد و روش‌ها : جهت مروری بر ارتباط پزشک و بیمار منابع Pubmed ، Cochrane ، Embase ، Google ، SID و کتابخانه‌های مختلف را از طریق کلمات ارتباط پزشک و بیمار، ارتباط، دکتر، پزشک، بیمار و مهارت مورد بررسی قرار دادیم.

  نتایج : توانایی برقرارکردن ارتباط یک مهارت اساسی انسان است و مانند بسیاری از مهارت‌ها بعضی افراد استعداد ذاتی بیشتری برای برقراری ارتباط نسبت به بقیه دارند،اما مهارت‌ها می‌توانند و باید پیشرفت کنند. مروری بر مطالعات آموزش مهارت‌های ارتباطی به دانشجویان پزشکی و پزشکان نشان داده که این آموزش باعث موفقیت برقراری ارتباط شده است. هدف ارتباط عبارت است از: مبادله اطلاعات، ایجاد فهم مشترک، اعتماد و رسیدن به تصمیم‌گیری مشترک. نیاز است پزشکان مهارت‌های اساسی پایه مانند مهارت‌های بین فردی پزشک و بیمار مانند: سلام و احوالپرسی کردن، گوش دادن فعال، همدلی، احترام، علاقه‌مندی، تواضع، حلم و بردباری، رازداری، جمع‌آوری اطلاعات، دادن اطلاعات و آموزش بیمار و مهارت‌های پیشرفته ارتباطی را یاد بگیرند.

  نتیجه‌گیری : ارتباط مؤثر بین پزشک و بیمار نقش مهمی در نظام سلامت دارد. مخلوطی از هنر ارتباط، آموزش، انسان‌شناسی، مهارت‌های رفتاری و بسیار‌ی از علوم دیگر برای برقراری ارتباط مؤثر موردنیاز است.

واژه‌های کلیدی: ارتباط، پزشک، بیمار
متن کامل [PDF 227 kb]   (5257 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb