دوره 17، شماره 2 - ( تیر ماه 1389 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 29-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

marjani M, sedaghat R, namjooye nik S, sayadshirazi A, roohi troojeni F, ghale golab K. Histological and histomorphometrical study on bone formation around titanium implant with and without Bio-oss in medullary space of rabbit’s tibia. DMed. 2010; 17 (2) :29-36
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-113-fa.html
مرجانی دکتر مهدی، صداقت دکتر رضا، نامجوی نیک دکتر شهرام، صیاد شیرازی امیر، روحی تروجنی فهیمه، قلعه گلاب دکتر کاوه. بررسی هیستولوژیک و هیستومرفومتریک استخوان‌سازی در مجاورت ایمپلنت تیتانیوم با و بدون Bio-oss در فضای مدولاری درشت‌نی خرگوش . دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1389; 17 (2) :29-36

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-113-fa.html


چکیده:   (7217 مشاهده)

  مقدمه و هدف: امروزه مواد زیست سازگار مختلفی برای بازسازی ضایعات استخوانی ارائه شده‌اند، یکی از این مواد Bio-oss است که به عنوان یک جایگزین استخوان استفاده می‌شود. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی عملکرد این ماده در فضای مدولاری استخوان درشت‌نی خرگوش در کنار ایمپلنت تیتانیوم انجام گرفت.

 

  مواد و روش‌ها: در این مطالعه، 12 خرگوش سفید نیوزیلندی انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه شاهد و مورد تقسیم شدند. این گروه‌ها براساس فواصل زمانی خاص، به دو زیر گروه 3 تایی تقسیم شدند. در هر خرگوش، سوراخی به قطر ایمپلنت در بخش فوقانی درشت‌نی با مته ایجاد شد. در گروه مورد، حفره، با Bio-oss پر و سپس کاشت ایمپلنت انجام گرفت. در گروه شاهد، تنها از ایمپلنت استفاده شد. با گذشت 8 و16 هفته. نمونه‌های استخوانی با روش Undecalcified Resin Section آماده و مورد ارزیابی هیستولوژیک، هیستومورفومتریک و آماری قرار گرفتند.

 

  نتایج: پس از 8 هفته، در گروه شاهدَ، میانگین اتصال ایمپلنت به استخوان ( BIC ) و نسبت سطح استخوان نابالغ به سطح کل استخوان جدید به ترتیب به 3/5 درصد و 3/94 درصد و در گروه مورد، به 4/21 درصد و 7/84 رسید. پس از 16 هفته، متغیرهای ذکر شده فوق، به ترتیب درگروه شاهد به 7/9 درصد و6/73 درصد و در گروه مورد به 4/49 درصد ( p<0.005 ) و7/51درصد( p<0.05 ) رسید.

 

  نتیجه‌گیری: Bio-oss ، قدرت استخوان‌سازی در فضای مدولاری استخوان درشت‌نی را دارد و سبب پایداری ایمپلنت می‌شود.

متن کامل [PDF 391 kb]   (1331 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb