دوره 16، شماره 3 - ( آبان ماه 1387 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 27-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghasemi H, hajebrahim tehrani F, joshaghan Z, madarshahi H, zaeri F. Measurement of Horizontal Corneal Diameter in Iranian Newborns. DMed. 2008; 16 (3) :27-32
URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-103-fa.html
قاسمی دکتر حسن، حاج‌ابراهیم‌تهرانی دکتر فاطمه، جوشقان زهرا، مادرشاهی حجت، زایری دکتر فرید. اندازه‌گیری قطر افقی قرنیه نوزادان ایرانی. دانشور پزشکی: نشریه پژوهشی پایه و بالینی. 1387; 16 (3) :27-32

URL: http://daneshvarmed.shahed.ac.ir/article-1-103-fa.html


، Ghasemi518@yahoo.com
چکیده:   (10198 مشاهده)

  سابقه و هدف: قطر افقی قرنیه از فاکتورهای تشخیصی در بعضی از بیماری‌های چشم است. در کتاب‌های مرجع، اندازه قرنیه نرمال را بر اساس اندازه قرنیه نوزادان آمریکایی تعیین کرده‌اند، در حالی که اندازه قطر افقی قرنیه نوزادان نژاد ایرانی ممکن است با نژاد آمریکایی متفاوت باشد. در این صورت، اندازه‌های غیرطبیعی نیز با نوزادان آمریکایی متفاوت خواهد بود. بنابراین برای این‌که بتوانیم بیماری‌های قرنیه، به‌ویژه گلوکوم مادرزادی ( Congenital Glaucoma ) را که دارای قرنیه بزرگ‌تر از نرمال بوده و اهمیت زیادی از نظر تشخیص به‏‏موقع و درمان زودرس دارد، تشخیص دهیم. نیاز به اندازه نرمال قطر افقی قرنیه در نوزادان ایرانی داریم. لذا این مطالعه به منظور تعیین اندازه قطر افقی طبیعی قرنیه در نوزادان ایرانی طراحی گردید.

  روش کار: در این پژوهش توصیفی- تحلیلی مقطعی، اندازه قطر افقی قرنیه چشم‌های 170 نوزاد یک روزه رسیده ایرانی متولد شده در بیمارستان‌های شهید مصطفی‌خمینی(ره) و حضرت زینب(س) به وسیله خط‌کش و دوربین دیجیتالی اندازه‌گیری شد. همچنین برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS و تست‌های آماری «تی» و ضریب همبستگی اسپیرمن ( Spearman ) استفاده شد.

  یافته‌ها: در این مطالعه، قطر افقی قرنیه 170 نوزاد (340 چشم) مورد بررسی قرار گرفت. از این تعداد 82 نوزاد دختر (2/48 درصد) و 88 نوزاد پسر (8/51 درصد) بودند.

  در نتایج به‌دست آمده، میانگین قطر افقی قرنیه نوزادان 44/0 ± 79/9 میلی‌متر است که بین قطر افقی قرنیه چشم چپ و راست، اختلاف معنا‌داری (45/0 p =) وجود نداشت. در این بررسی همچنین بین قطر افقی قرنیه و سن بارداری‌ مادر (001/0 p <) و وزن هنگام تولد (02/0 p =) رابطه مستقیم و معنا‌داری وجود دارد، ولی بین قطر افقی قرنیه و جنس (51/0 p =) و قد (11/0 p =) و دور سر نوزادان (26/0 p =) رابطه، معنا‌دار نیست.

  نتیجه‌گیری: قطر افقی قرنیه در افراد طبیعی هر جامعه جهت تشخیص بیماری‌های آن از اهمیت خاصی برخوردار است. چون استفاده از دستگاه‌های دقیق‌تر مثل IOL ماستر و ارب اسکن در نوزادان غیرعملی است و از طرفی استفاده از روش‌های دستی، مانند پرگار خطرناک است و از دقت لازم برخوردار نیست، لذا قطر قرنیه به وسیله عکسبرداری با دوربین دیجیتال و خط کش به دست آمد. در این مطالعه، متوسط قطر افقی قرنیه نوزادان رسیده ایرانی 79/9 میلی‌متر به‌دست آمد که تقریباً مطابق با مطالعات انجام شده در کشورهای دیگر جهان است.

متن کامل [PDF 259 kb]   (1408 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb